• rozwiń

Temat: Gaz

Amerykańska technologia wydobycia gazu łupkowego trafi do Chin

Amerykańska technologia wydobycia gazu łupkowego trafi do Chin
Foto: sanleonenergy.com Foto: Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego

W wyniku utworzenia joint venture między FTS International i chińską firmą Sinopec, najnowsza amerykańska technologia szczelinowania hydraulicznego trafi do Chin. Chińskie zasoby gazu łupkowego są najwiekszymi na świecie.

FTSI, znana przedtem jako Frac Tech, jest pionierem w dziedzinie szczelinowania hydraulicznego w USA. Spółka będzie nosiła nazwę SinoFTS. FTSI zaczęła eksportować swe doświadczenia, zawierając strategiczne sojusze. Od 2012 roku firma utworzyła joint ventures z lokalnymi partnerami w Brazylii, Arabii Saudyjskiej i Omanie.

Złoża w Sichuanie

SinoFTS ma świadczyć usługi zarówno Sinopecowi, jak i innym przedsiębiorstwom eksplorerskimi i wydobywczym w Chinach - zapowiedziała FTSI. W pierwszej kolejności skoncentruje się na złożach łupków w Sichuanie w środkowych Chinach, ale w planach jest dostarczenie do wszystkich złóż w tym kraju sprzętu do szczelinowania hydraulicznego.

Zasoby Chin sięgają 134 bln metrów sześc., z czego 25 bln m sześc. nadaje się do wydobycia (według danych amerykańskich - 34 bln m sześc.) co sprawia, że Chiny mają najwiekszę zasoby gazu na świecie.  ). Zasoby te są zlokalizowane głównie w Sichuanie. Gaz z konwencjonalnych złóż wydobywa się tam od ponad 2 tys. lat.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane