• rozwiń

Amerykańska stolica milionerów

Amerykańska stolica milionerów
Foto: sxc.hu Foto: Nowy Jork stolicą superbogaczy

Najwięcej superbogaczy w Stanach Zjednoczonych, aż 7720, mieszka w mieście Nowy Jork - wynika z raportu firmy Wealth-X specjalizującej się w badaniu zamożności społeczeństwa. Do grupy najbogatszych Wealth-X zalicza ludzi, których majątek wynosi co najmniej 30 milionów dolarów.

W Stanach Zjednoczonych takich krezusów jest 57 860, a z tej grupy 13 procent mieszka właśnie w Nowym Jorku (choć miasto to skupia tylko 6 procent ludności USA).

Koch, Soros, Bloomberg

Podczas gdy średnie zarobki w Stanach Zjednoczonych sięgały w minionym roku 50 046 dolarów, najwięksi nowojorscy bogacze mogą pochwalić się bogactwem liczonym w miliardach dolarów.

Na pierwszym miejscu pośród najbardziej zasobnych ludzi plasuje się dyrektor Koch Industries, David Koch, z aktywami sięgającymi co najmniej 21,1 mld dolarów. Ustępuje mu znany inwestor i filantrop George Soros, którego majątek ocenia się na 19,7 mld dolarów. Trzeci jest burmistrz Michael Bloomberg, właściciel imperium medialnego Bloomberg LP (18 miliardów dolarów).

W pierwszej piątce najbardziej zamożnych nowojorczyków mieszczą się jeszcze John Paulson, który zarządza funduszami hedgingowymi (15,5 mld dolarów), a także inwestor Carl Icahn z majątkiem 13 mld dolarów.

Stolica na 5. miejscu

Drugim miastem za Nowym Jorkiem pod względem liczby superbogaczy w Stanach Zjednoczonych jest Los Angeles (4350), trzecie jest San Francisco (4230), czwarte Chicago (2550), a piątym stolica kraju - Waszyngton (2250).

Zdaniem cytowanego przez dziennik "Daily News" współzałożyciela Wealth-X, Davida Friedmana, koncentracja bogactwa świadczy o ogólnym zdrowiu ekonomicznym danego obszaru.

Z oddzielnego raportu opublikowanego w ostatnich dniach przez amerykańskie Biuro Spisu Ludności (Census Bureau) wynika, że najbogatszą metropolią w USA był, dzięki dużej liczbie osiadłych tam prawników, Waszyngton. Stolica USA wyprzedzała kalifornijskie San Jose w Dolinie Krzemowej, a także rejon Bridgeport, Stamford i Norwalk w stanie Connecticut.

//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane