• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

Amerykańska gospodarka zwolniła w I kwartale. Bardziej niż prognozowano

Gospodarka USA w pierwszym kwartale skurczyła się o 2,9 proc. Odtwórz: Gospodarka USA w pierwszym kwartale skurczyła się o 2,9 proc.
Foto: PKB Stanów Zjednoczonych spadł o prawie 3 proc. | Video: Gospodarka USA w pierwszym kwartale skurczyła się o 2,9 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA spadł w I kwartale 2014 roku o 2,9 proc. w ujęciu rocznym kwartał do kwartału - podał w środę Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu. "Odbicie po wielkiej recesji pozostaje niepełne, a prezydent będzie nadal robił wszystko, co w jego mocy, aby wspierać ożywienie" - podkreślił w komunikacie Biały Dom.

Analitycy spodziewali się spadku PKB w I kwartale 2014 roku o 1,8 proc. w ujęciu rocznym kdk.

Wcześniejsze wyliczenie mówiło o spadku amerykańskiego PKB w I kwartale 2014 roku o 1,0 proc. kdk.

Środowe dane z gospodarki skomentował Biały Dom. W oświadczeniu czytamy, że pokazują one, iż wyjście z kryzysu jest nadal w toku, jednak inne wskaźniki z kwietnia i maja sugerują odbicie gospodarki w II kwartale.

"Odbicie po wielkiej recesji pozostaje niepełne, a prezydent będzie nadal robił wszystko, co w jego mocy, aby wspierać ożywienie. Będzie działał, także poprzez współpracę z Kongresem w sprawie kroków, które mogłyby pobudzić wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy" głosi oświadczenie.

Mniejsza interwencja

Ostatnio, zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała o obniżeniu skupu aktywów w ramach programu tzw. luzowania ilościowego do poziomu 35 mld dolarów miesięcznie.

Jednocześnie Fed ocenił, że tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce ponownie przyśpiesza.

Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 20 mld dolarów oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 15 mld dolarów miesięcznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane