• rozwiń
  • WIG20 2234.23 +0.36%
  • WIG30 2530.09 +0.26%
  • WIG 58732.89 +0.19%
  • sWIG80 11609.38 +0.19%
  • mWIG40 3736.05 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:34

Dostosuj

Amerykańska gospodarka już w odwrocie

Trzeci kwartał tego roku stał pod znakiem recesji w amerykańskiej gospodarce - twierdzi agencja Bloomberg na kilka dni przed opublikowaniem specjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Handlu. Konsumenci mniej kupowali, firmy mniej inwestowały, a wskaźniki dotyczące PKB są najgorsze od 2001 roku.

Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się w kwartale od lipca do września o 0,5 procenta w porównaniu z tym samym kwartałem przed rokiem, co jest najgorszym wynikiem od recesji z 2001 roku - pokazują prognozy Bloomberg News. Amerykański Departament Handlu opublikuje szczegółowe dane dotyczące gospodarki i PKB 30 października.

Ludzie wydają mniej

Wydatki konsumentów, największa część ekonomii, spadły w skali nienotowanej od prawie 20 lat. Związane jest to ze zwiększeniem bezrobocia, krachem na giełdzie i spadkiem cen nieruchomości.

- Nie sądzę, żeby konsumenci mogli robić cokolwiek innego, niż ograniczać wydatki - powiedział Robert McTear, były szef Fed w Dallas. - Jeśli zrobią to wszyscy na raz [ograniczą wydatki - red.], to naprawdę pogrąży gospodarkę - dodał.

Według przewidywań ekonomistów, w ciągu ostatniego kwartału wydatki konsumenckie spadły o 2,8 proc - to największy spadek w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku. Z kolei wzrost zarobków we wrześniu wyniósł prawdopodobnie o 0,1 procenta, czyli 5 razy mniej niż w sierpniu.

Konsumenci mniej ufni

W ciągu ostatniego miesiąca, w związku z wciąż trwającym kryzysem ekonomicznym, spadło zaufanie konsumentów. Raport Conference Board's consumer index, będący papierkiem lakmusowym poglądów konsumentów na amerykańską gospodarkę, spadnie najprawdopodobniej z poziomu 59,8 punktów do 52.

Z kolei stowarzyszenia skupiające amerykańskie sieci supermarketów oczekują, że w listopadzie i grudniu, czyli miesiącach w których notują około 1/3 rocznych obrotów, będą miały najgorsze wyniki od 2002 roku.

Domy bez nabywców

W związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących udzielania kredytów, wciąż trwa recesja na rynku nieruchomości. Raport Departamentu Handlu pokaże prawdopodobnie, że sprzedaż nowych domów we wrześniu była najgorsza od 17 lat - prognozuje Bloomberg. W ostatnim miesiącu trzeciego kwartału zmniejszyło się również zapotrzebowanie na dobra trwałe.

Badanie Bloomberga pokazuje, że na odpowiedzialnych za prowadzenie polityki gospodarczej w USA czeka nie lada wyzwanie, jeśli chcą odwrócić trend spadkowy.

jak ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane