• rozwiń
  • WIG20 2325.16 +2.13%
  • WIG30 2669.62 +2.08%
  • WIG 59936.46 +1.83%
  • sWIG80 11642.53 +0.69%
  • mWIG40 4064.68 +1.34%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Amerykanie wygrali mundial. Na giełdzie

Foto: EPA Foto: Równie dobrze jak giełda radzą sobie na mundialu piłkarze z USA

Amerykanie nie należą może do największych faworytów piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii, ale to właśnie ich rynek akcji jest bezkonkurencyjny wśród uczestników mundialu. CNN sprawdził jak radzą sobie giełdy krajów, którym udało się przebrnąć przez fazę grupową brazylijskiego turnieju.

Indeks S&P 500 skupiający największe amerykańskie spółki wzrósł o 1,4 proc. od otwarcia mistrzostw 12 czerwca co jest najlepszym wynikiem wśród 16 krajów, które awansowały do fazy pucharowej mistrzostw.

Trzy kraje na plusie

Na drugim miejscu znalazł się Urugwaj (odpadł wczoraj z turnieju po porażce z Kolumbią - red.) Indeks Bolsa de Valores de Montevideo (BVM) składa się głównie z aktywów o stałym dochodzie, więc nie jest to uczciwe porównanie, ale BVM wzrosła od rozpoczęcia mistrzostw o 0,2 proc.

Podium zamyka giełda meksykańska. Na Bolsa Mexicana de Valores praktycznie nie zaszły żadne zmiany.

Wszystkie pozostałe rynki znajdują się pod kreską. Kraje o stosunkowo niewielkich stratach to Chile, które również już pożegnało się z mundialem (- 0,1 proc.), Algeria (- 0,3 proc.) i Kolumbia (- 0,3 proc.). Rynki akcji w Belgi i Holandii spadły o 0,9 proc. Kolejne na liście są Nigeria (- 1,2 proc.), Niemcy (-1,3 proc.), Szwajcaria (- 1,5 proc.) i Francja (- 2,5 proc.)

Giełda bez samby

Bovespa, indeks giełdowy kraju gospodarza jest na 2,9-procentowym minusie. Mimo tego brazylijskie akcje, po ciężkim początku roku, zyskały ponad 18 proc. od marca.

Rynek akcje w Argentynie przeżywa ostatnio trudny okres, bo kraj nadal nie może wybrnąć z kłopotów z wierzycielami. Odkąd Lionel Messi i spółki wylądowali na brazylijskiej ziemi indeks Marvel w Buenos Aires spadł o 3 proc.

Grecja, która bardzo powoli wychodzi z kryzysu, zajmuje przedostatnie miejsce. Giełda w Atenach zanotowała 6,5 proc spadek.

Najgorzej radzi sobie giełda na Kostaryce (-7,4 proc.). Należy jednak pamiętać, że należy ona do jednej z najmniejszych, notowanych na niej są akcje zaledwie 11 spółek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane