• rozwiń

Amerykanie szpiegowali Huawei? Celem chiński rząd

Amerykanie szpiegowali Huawei? Celem chiński rząd
Foto: huawei.com Foto: Huawei odpowiedział na doniesienia ws. działań NSA

Chińska firma komunikacyjna Huawei potępiła w niedzielę wszelkie rodzaje infiltracji swoich serwerów przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego USA. Zastrzegając - jeśli raporty na temat działań NSA były prawdziwe.

"The New York Times" i "Der Spiegel" poinformowały w weekend, powołując się na dokumenty pochodzące od Edwarda Snowdena, że NSA uzyskiwała poufne dane i monitorowała komunikację kierownictwa Huawei.

- Jeśli działania zawarte w sprawozdaniu są prawdziwe, Huawei potępia praktyki, które prowadziły do infiltrowania naszej wewnętrznej sieci firmowej i monitorowania naszych komunikatów - powiedział agencji Reuters dyrektor ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Huawei John Suffolk.

I dodał: - Sieci korporacyjne są pod stałym monitoringiem na wypadek ataku z różnych źródeł.

Zagrożenie, czy nie?

"New York Times" napisał, że celem działania NSA o kryptonimie "Shotgian" było odkrycie połączeń pomiędzy Huawei i chińską armią. NSA miała też starać się wykorzystać technologię chińskiego producenta do prowadzenia bezpośredniego nadzoru na siecią komputerową i telefoniczną Huawei, sprzedawaną do innych krajów.

Z kolei "Der Spiegel" podał, że NSA kopiowała listę 1,4 tys. klientów firmy i dokumenty z wewnętrznych szkoleń dla inżynierów. Agencja miała nadzieję za pośrednictwem Huawei ustalić plany i zamiary chińskiego rządu.

"New York Times" zauważa, że amerykańscy urzędnicy widzieli w Huawei zagrożenie bezpieczeństwa.

Artykuły NYT i "Der Spiegel" zostały opublikowane kilka dni przed wizytą prezydent Chin Xi Jinpinga w Europie i spotkaniem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, które ponoć sama miała paść ofiarą NSA.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane