• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Amerykanie najbardziej produktywnym narodem świata

Amerykańscy pracownicy zostają dłużej w biurze, w fabryce i na farmie, niż ich europejscy odpowiednicy. Więcej również produkują - wynika z raportu ONZ.

Amerykanie wyprzedzają pod względem pracowitości nie tylko Europejczyków, ale i mieszkańców większości innych krajów rozwiniętych. Ponadto, w ciągu godziny tylko Norweg potrafi wyprodukować więcej, niż statystyczny mieszkaniec USA.

Przeciętny produkt krajowy na głowę mieszkańca to w Stanach Zjednoczonych prawie 64 tys. dolarów. Z taką kwotą Amerykanie bezsprzecznie prowadzą w światowym rankingu. Na drugim miejscu - z 56 tys. dolarów - znajdują się Irlandczycy, ale z pewnością nie depczą im po piętach. Następne miejsca zajmują Luksemburg, Belgia oraz Francja - mieszkaniec każdego z tych krajów wytwarza przeciętnie dobra o wartości ok. 55 tys. dolarów.

Innym miernikiem produktywności jest ilość dóbr, jakie pracownicy są w stanie wytworzyć w ciągu godziny. Jak czytamy w raporcie, również na tym polu Amerykanie prześcigają konkurentów ze wszystkich 27 państw Unii Europejskiej, Szwajcarów oraz Japończyków. Tylko Norwegowie są lepsi od Amerykanów pod tym względem. W ciągu godziny pracownik w kraju fiordów średnio wytwarza towary o wartości 37,99 dolarów. Amerykanin w tym samym czasie jest w stanie wyprodukować za 35,63 dolarów. Wartość tego, co w ciągu godziny wyprodukuje trzeci w rankingu Francuz, jest niewiele wyższa niż 35 dolarów. A jeszcze siedem lat temu francuski pracownik w ciągu godziny wytwarzał dobra za ponad dolara więcej niż przeciętny Amerykanin.

Nie dość, że więcej produkują, to również dłużej pracują. Przeciętna dla Stanów Zjednoczonych to 1804 przepracowane godziny rocznie. Norwegowie w tym samym czasie przepracowali 1407 godzin, a Francuzi 1564 godziny. Choć w krajach azjatyckich - m. in. w Malezji, Korei Południowej czy Chinach - pracuje się o wiele dłużej, niż 2200 godzin rocznie, produktywność tamtejszych pracowników jest znacznie niższa od europejskich czy amerykańskich.

Autorem opublikowanego dziś raportu jest Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organisation) - agenda zajmująca się sprawami pracowniczymi.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane