• rozwiń

Amerykanie kupują i... płacą

Amerykanie kupują i... płacą
Foto: sxc.hu Foto: Amerykanie wydadzą w okresie świątecznnym ponad 447 mln dolarów

Koniec z filozofią "kup teraz - płać później" w USA. Według Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych, w tym roku liczba Amerykanów którzy za zakupy świąteczne zapłacą kartami kredytowymi spadnie do poziomu najniższego od 2002 roku.

Według badań federacji, większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych kupując prezenty sięgnie po karty debetowe. Z tej formy płatności skorzysta ponad 40 proc. konsumentów.

Gotówka jest królem

Kart kredytowych użyje niecałe 28 proc., czyli najmniej od 8 lat. W 2002 roku liczba ta była o niecały punkt procentowy niższa. Popularniejsze niż rok temu są zakupy za gotówkę - taką formę wybierze 26 proc. konsumentów.

Odwrót od kart kredytowych nie oznacza że Amerykanie będą oszczędzali. Federacja Detalistów przewiduje że świąteczne wydatki w USA wzrosną w tym roku o 2,3 proc. do ponad 447 miliardów dolarów.

Wal Mart liczy na świąteczne zyski

Amerykańska największa sieć hipermarketów Wal Mart ma nadzieje, że świąteczne przeceny przyciągną do sklepów nowych klientów. Po trzech kwartałach tego roku jej wyniki okazują się lepsze od ubiegłorocznych. Zysk na akcję spółki w trzecim kwartale był wyższy od oczekiwań rynku, ale przychody nieco od nich niższe. Wyniki na obu poziomach poszły jednak w górę wobec tych sprzed roku. Kulą u nogi sieci okazał się rynek amerykański, gdzie przychody sklepów poszły w dół o 1,3 procent.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane