• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Amerykanie już zarabiają na polskich łupkach

Amerykanie już zarabiają na polskich łupkach
Foto: TVN24 Foto: Dolary z łupków już się ulatniają

Chociaż gazu z polskich łupków nikt jeszcze nie widział, to budzi wiele emocji i już zaczyna przynosić pieniądze. - Amerykańskie firmy sprzedają udziały w koncesjach na szukanie gazu łupkowego w Polsce – informuje „Rzeczpospolita”.

Najbardziej optymistyczne szacunki mówią, że jego zasoby w naszym kraju wynoszą nawet 5,3 bln m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu.

Firmy, które w ostatnich dwóch latach nie zdołały zdobyć koncesji na poszukiwanie gazu z niekonwencjonalnych złóż, próbują nadrobić stracony czas. Nexen, który jest szóstym co do wielkości niezależnym producentem gazu w Kanadzie, poinformował o odkupieniu 40 proc. udziałów w koncesjach Marathon Oil Corporation w Polsce.

Chociaż nie podano wartości transakcji, to można być pewnym, że koncern zarobił, bo opłaty koncesyjne w Polsce są minimalne. Marathon Oil jest właścicielem 11 koncesji w naszym kraju. Na razie prowadzi badania sejsmiczne, a pierwsze dwa odwierty próbne planuje na czwarty kwartał 2011 r.

Wcześniej – w grudniu ubiegłego roku – podobnej transakcji dokonała firma Mińsk Energy Resources. Nabywcą trzech koncesji został włoski koncern ENI. O znalezieniu partnera do poszukiwań w Polsce myśli też amerykański ExxonMobil.

mkg/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane