• rozwiń

Ameryka pogrąża się w długach

Ameryka pogrąża się w długach
Foto: sxc.hu Foto: Rośnie amerykański deficyt budżetowy

Amerykański deficyt budżetowy i dług publiczny wzrosną w najbliższych latach na skale niespotykaną od II wojny światowej - wynika z ogłoszonych dzisiaj przez Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) i Biały Dom prognoz gospodarczych.

Deficyt federalny ma wynieść w tym roku prawie 1,6 biliona dolarów, co oznacza jego potrojenie od zeszłego roku. Stanowiłby on już 11,2 proc. PKB. CBO przypisuje to niemal w całości recesji, w wyniku której zmalały dochody podatkowe.

Biuro Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu przewiduje, że wysoki deficyt będzie się utrzymywał przez kilka najbliższych lat - szacuje się go średnio na ponad 800 mln dolarów rocznie do 2019 r.

Zmusi to rząd do dalszego zaciągania długu tak, że do 2019 r. wzrośnie on prawdopodobnie do prawie 23 bilionów dolarów. Stanowiłoby to 76,5 proc. PKB - najwyższy odsetek od 1950 roku.

Opozycja atakuje

Republikańska opozycja wykorzystała podane we wtorek liczby do kolejnej krytyki administracji Baracka Obamy. - Amerykanie są głęboko wstrząśnięci eksplozją wydatków i zadłużenia w Waszyngtonie - powiedział republikański kongresman Paul Ryan z Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów.

Zdaniem Republikanów, rosnący deficyt sprawia, że Stanów Zjednoczonych nie stać obecnie na reformę opieki zdrowotnej, która będzie kosztować budżet ponad bilion dolarów.

Administracja polemizuje z tym twierdząc, że na dłuższą metę reforma jest konieczna, gdyż zmniejszy koszty ochrony zdrowia. Jest to niezbędne do zmniejszenia rosnących wydatków na Medicare i Medicaid - państwowe fundusze ubezpieczeń emerytów i osób biednych.

Za rok Stany urosną

Według prognoz Białego Domu, PKB ma w tym roku zmniejszyć się jeszcze o 2,8 proc., ale w przyszłym roku wzrosnąć o 2 proc., a w 2011 o 3,8 proc. Bezrobocie w przyszłym roku ma wynieść 9,8 proc.

Wielu ekonomistów uważa te prognozy za zbyt optymistyczne. Ich zdaniem bezrobocie będzie dwucyfrowe, a wzrost deficytu i zadłużenia grozi rozkręceniem spirali inflacyjnej, co zmusi Fed do podniesienia stopy procentowej. To z kolei zahamuje wzrost gospodarki.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane