• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Ameryka odetchnęła z ulgą. Na chwilę

Ameryka odetchnęła z ulgą. Na chwilę
Foto: TVN24 Foto: Ekesperci twierdzą, że niepewne co do perspektyw gospodarki firmy wstrzymują się z zatrudnianiem

Chwila ulgi po serii fatalnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Liczba podań o nowe zasiłki dla bezrobotnych spadła bardziej niż oczekiwano. W ostatnim tygodniu w kolejce po rządową zapomogę ustawiło się 473 tysiące nowych bezrobotnych.

Analitycy oczekiwali, że będzie ich 490 tysięcy. Tydzień wcześniej nowe podania o zasiłki złożyło 504 tysiące osób.

Analitycy podkreślają, że dane z amerykańskiego rynku pracy wyglądają mniej optymistycznie, gdy weźmie się pod uwagę średnią liczbę nowych podań o zasiłki z ostatnich czterech tygodni. Od zeszłego tygodnia ta liczba wzrosła do 487 tysięcy - to najwięcej od listopada zeszłego roku.

Według ekspertów, firmy zawiesiły plany zwiększenia zatrudnienia, a niektóre znów zaczęły zwalniać, bo przedsiębiorcy obawiają się pogarszających warunków w gospodarce.

- Dane z rynku pracy są lepsze niż przed tygodniem. Ale w sumie to nie są dobre dane, bo ciągle wskazują na trudną sytuację na rynku pracy, gdzie tworzenie nowych etatów i ich utrzymanie jest problematyczne. Dane z rynku pracy pokazują tylko część gospodarki, której ożywienie niestety traci impet - powiedział Mohamed El-Erian, prezes gigantycznego funduszu Pimco inwestującego na rynku obligacji.

Będziemy mieli tego potwierdzenie kiedy poznamy dane o PKB za ostatni kwartał, które zostaną zrewidowane w dół w stosunku do prognoz. Obawiam się też, że czeka nas również obniżenie prognozy na trzeci i czwarty kwartał - dodał.

Indeksy giełd amerykańskich na otwarciu notowań poszły w górę. Jednak optymizmu starczyło zaledwie na dwie godziny handlu, po czym na rynek powróciły spadki.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane