• rozwiń
  • WIG20 2336.71 +0.84%
  • WIG30 2689.64 +0.85%
  • WIG 60344.06 +0.82%
  • sWIG80 11660.61 +0.04%
  • mWIG40 4107.36 +0.80%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:12

Dostosuj

American Airlines i US Airways stworzą powietrznego giganta

American Airlines i US Airways stworzą powietrznego giganta
Foto: wiki (CC BY-SA 2.0)/ Patrick Cardinal Foto: Te barwy nie znikną z amerykańskiego nieba

Amerykańscy przewoźnicy powietrzni American Airlines (AA) i US Airways (US) planują fuzję, która pozwoli im stworzyć jedne z największych linii lotniczych świata - podały w nocy ze środy na czwartek media w USA, powołując się na kierownictwa obu firm.

Decyzję w sprawie połączenia podjęły w środę rady nadzorcze AA i US, przywoływane przez liczne źródła. Formalnie wiadomość ma zostać ogłoszona w czwartek.

American Airlines zostaną, US zniknie

Przewiduje się, że przedsiębiorstwo będzie działać pod marką American Airlines, ale szefem zostanie prezes US Airways, Doug Parker.

Połączenie linii wymaga jeszcze zgody urzędu ds. ochrony konkurencji, instytucji antymonopolowych, a także sądu.

Fuzja zakończy serię przejęć na amerykańskim rynku lotniczym: konsolidacji uległy wcześniej linie Delta i Northwest, United i Continental, a także Southwest i Airtran.

Dzięki fuzji American Airlines uzyska kapitał zbliżony do jej największego konkurenta, linii Delta. Rynkową wartość Delta Airlines szacuje się obecnie na 11 mld dolarów.

Jednak jak mówią doniesienia z USA, większość w nowej spółce - 72 proc. udziałów - będą mieli wierzyciele AA. W listopadzie 2011 roku firma AMR Corporation, właściciel linii lotniczych American, ogłosiła niewypłacalność i zwróciła się do sądu o ochronę przed wierzycielami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane