• rozwiń

Amber Gold niczego Polaków nie nauczył? 2 mld zł stracone w parabankach

Amber Gold niczego Polaków nie nauczył? 2 mld zł stracone w parabankach
Foto: Shutterstock Foto: W ub.r. prokuratorzy wszczęli niemal sto nowych śledztw ws. działalności parabanków

Choć wydawało się, że głośna afera Amber Gold ostudzi zapał Polaków do ryzykownych inwestycji, to okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. W 2013 roku prokuratorzy wszczęli niemal sto nowych śledztw ws. działalności parabanków - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak wynika z najświeższego raportu Prokuratury Generalnej, do którego dotarła "Rz", w 2013 r. śledczy rozpoczęli 92 takie nowe dochodzenia, podczas gdy w ciągu ostatnich 5 lat było ich w sumie 146.

Coraz więcej

Z poprzedniego raportu PG, powstałego po wybuchu afery Amber Gold, wynikało, że w latach 2007–12 poszkodowanych przez parabanki zostało 130 tys. osób.

Teraz straty wzrosły kilkunastokrotnie. W 2007 r. klienci twierdzili bowiem, że zostali naciągnięci na 168 mln zł, a w 2012 r. – już na 2,1 mld zł – wylicza "Rzeczpospolita".

Częściej też oszuści stają obecnie przed sądem: niemal 3/4 spraw kończy się aktem oskarżenia, wcześniej – co czwarta. Aktywniej wyławia nieuczciwe firmy także Komisja Nadzoru Finansowego.

Śledztwa są skuteczniejsze zapewne dlatego, że trafiają teraz do prokuratur okręgowych, a rozproszone po kraju, dotyczące tej samej firmy są łączone, co ułatwia nad nimi pracę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane