• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Alma przegrała proces o film

Alma przegrała proces o film
Foto: TVN24 Foto: Sąd oddalił wniosek Almy dot. filmu o spółce

Sąd oddalił wniosek sieci delikatesów Alma, w którym spółka domagała się zakazu emisji filmu na jej temat w lubelskiej TVP. Reportaż dotyczy rzekomych nieprawidłowości sanitarnych i naruszania praw pracowniczych. Film nie został jeszcze wyemitowany.

O złożonym przez Almę wniosku o zabezpieczenie powództwa o naruszenie dóbr osobistych poprzez zakazanie TVP Lublin emisji reportażu napisał piątkowy "Presserwis".

W reportażu, który przygotowywała redakcja programu "Zdarzenia", miały być wykorzystane nagrania zrobione ukrytą kamerą przez pracowników Almy. Telewizja - według "Presserwisu" - wysłała kasetę z nagraniem do siedziby spółki, aby ta odniosła się do zarzutów. Alma jednak uznała, że materiał zawiera nieprawdziwe informacje, narusza dobro i renomę delikatesów i skierowała do sądu wniosek o zakaz jego emisji na antenie oraz na stronie internetowej.

"Nie naruszono prawa prasowego"

Lubelski Sąd Okręgowy na posiedzeniu niejawnym oddalił wniosek, bo nie wynikało z niego, że przy realizacji materiału naruszono prawo prasowe. W ocenie sądu - tłumaczył jego rzecznik, Artur Ozimek - wniosek nie zawierał racjonalnej argumentacji wskazującej, że telewizja działała niezgodnie z prawem, czy też, że treść tego programu była przejawem działania według z góry przyjętych założeń.

- Wnioskodawca nie wykazał, aby telewizja przyjęła sobie z góry założone treści, aby poniżyć czy pokazać w złym świetle działania wnioskodawcy - ocenił sędzia.

Według sądu, który analizował załączony do wniosku materiał filmowy, na obecnym etapie nie ma podstaw, aby uznać, że jest on nierzetelny i nieobiektywny, a zatem nie ma podstaw, aby zakazać jego rozpowszechniania. Sąd uznał też, że wnioskodawca "nie uprawdopodobnił istnienia roszczeń, z jakimi zamierza wystąpić".

Alma zapowiada "działania", TVP zaciera ręce

Odpowiedzialna w Almie za kontakty z mediami Monika Jędrzejczyk stwierdziła, że spółka nie otrzymała jeszcze decyzji sądu i dlatego wstrzymuje się z komentarzami. - Jak tylko otrzymamy oficjalną decyzję sądu, podejmiemy odpowiednie działania - zaznaczyła.

Tymczasem w TVP nie zapadła jeszcze decyzja o tym, kiedy i czy reportaż zostanie wyemitowany. Pełniący obowiązki dyrektora lubelskiego oddziału TVP Tomasz Rakowski powiedział, że reportaż jest obecnie przygotowywany. - Cieszy nas decyzja sądu w tej sprawie - dodał Rakowski.

Decyzja sądu nie zamyka Almie drogi do ewentualnego wytoczenia telewizji procesu o ochronę dóbr osobistych.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane