• rozwiń
  • WIG20 2216.49 +0.71%
  • WIG30 2518.39 +0.66%
  • WIG 58345.13 +0.34%
  • sWIG80 11534.11 -0.48%
  • mWIG40 3795.52 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:06

Dostosuj

Alkoholowe zakupy bez obiektywów kamer

Alkoholowe zakupy bez obiektywów kamer
Foto: TVN24 Foto: Zdrowiu szkodzi, ale kamer nie będzie

Konieczność filmowania zakupów alkoholu, która miałaby utrudnić dostęp do niego niepełnoletnim, zaszkodzi małym sklepom i ich klientom, nie rozwiąże też problemu z piciem wśród młodzieży - uznała sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Tym samym postanowiła nie zajmować się propozycją Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zdaniem PARPA, zapis obrazu i dźwięku w sklepach z alkoholem pomógłby w zwalczaniu sprzedawania alkoholu niepełnoletnim. Według Krzysztofa Brzózki z Agencji, obecność kamer w sklepie sprawiłaby, że sprzedawcy częściej odmawialiby młodzieży chcącej kupić alkohol.

- W 2008 roku na 1500 cofniętych zezwoleń na sprzedaż alkoholu 240 odebrano z powodu sprzedaży alkoholu nieletnim - tłumaczył Brzózka.

Kamery zbyt drogie, problem zbyt intymny

Sejmowa komisja uznała jednak, że taki przepis uderzyłby w drobnych sklepikarzy - duże sieci handlowe i tak monitorują swoje obiekty - zmuszając ich do zakupu kamer i sprzętu do archiwizacji nagrań, czego nie skompensowałoby 650 zł refundowanych przez gminę.

Przedstawicielka GIODO zauważyła, że nagrania objęłyby wszystkie zakupy, także leków i środków antykoncepcyjnych, a rozmowa ze sprzedawcą mogłaby dotyczyć chorób klienta. - Powstałoby ryzyko tworzenia zbiorów danych osobowych podlegających obowiązkowi rejestracji - przestrzegła.

- Cel jest szczytny, ale na pewno nie do osiągnięcia w ten sposób - ocenił wiceprzewodniczący komisji Marek Wikiński (Lewica). Dodał, że zapis filmowy i tak byłby bezużyteczny. - W przypadkach kradzieży policja mówi, że nikogo nie można rozpoznać i że film nie jest dowodem procesowym - powiedział poseł, który sam nie uczestniczył w głosowaniu, ponieważ - jak wytłumaczył - jego małżonka jest właścicielką małego sklepu.

Przewodniczący komisji Janusz Palikot (PO), niegdyś potentat w branży alkoholowej, w ogóle nie brał udziału w debacie nad projektem. - To nie jest obszar, w którym chcę się wypowiadać - powiedział wychodząc z sali.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane