• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Alkohol dla "prawdziwych hedonistów". Oto szampan, który pobudza zmysły

Alkohol dla "prawdziwych hedonistów". 
Oto szampan, który pobudza zmysły
Foto: sxc.hu Foto: Szampan za 2 tys. dolarów za butelkę?

Butelka szampana Krug to wydatek nawet 2,5 tys. dolarów. To jeden z najdroższych szampanów dostępnych na rynku - podaje CNN Money. Taką cenę może osiągnąć w 2015 roku nowy rocznik Clos d'Ambonnay. We wrześniu w ręce koneserów wpadł najnowszy rocznik Clos du Mesnil. Cena za butelkę to tysiąc dolarów. Czy jednak szampan jest warty tak dużych pieniędzy? To zależy, jak głębokie są portfele kupujących.

- Z punktu widzenia kolekcjonerów na pewno nie ma większego skarbu niż ten - przekonuje Robert Schagrin, partner zarządzający Crush Wine & Spirits w Nowym Jorku. A klienci trunków Krug to "prawdziwi hedoniści".

Najważniejsze

Eksperci wymieniają trzy powody tak wysokich cen: jedna winnica, jeden szczep winogrona i jeden rocznik. Bardzo rzadko zdarza się, aby te trzy elementy wystąpiły w jednym szampanie - podaje CNN Money. To połączenie tworzy wyjątkowe właściwości.

Winogrona dla Clos du Mesnil pochodzą z 300-letniej, 4,5-hektarowej winnicy rodziny Krug. Z kolei winnica Clos d'Ambonnay jest jeszcze mniejsza a ziemia, na której rosną winogrona specyficzna. To sprawia, że wino jest bardzo cenne.

Większość szampanów to mieszanka różnych winogron z różnych stron. Jednak Krug Clos de Mesnil i Clos d'Ambonnay wykonane są z jednej odmiany winogron - odpowiednio Chardonnay i Pinot Noir.

Na cenę wpływa też podaż i popyt. Ta pierwsza jest mocno ograniczona - do 8671 butelek Clos de Mesnil i 4 760 butelek Clos d'Ambonnay.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane