• rozwiń
  • WIG20 2315.05 +1.69%
  • WIG30 2659.22 +1.68%
  • WIG 59745.25 +1.51%
  • sWIG80 11624.11 +0.53%
  • mWIG40 4055.15 +1.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:23

Dostosuj

Alitalia sprzedana

Porozumienie o przejęciu kontroli nad liniami lotniczymi Alitalia przez Włoskie Towarzystwo Lotnicze (CAI) zostało podpisane w czwartek po miesiącach trudnych negocjacji i fali protestów części pracowników.

Oficjalnie nowa Alitalia, uratowana przed bankructwem przez kilkunastu włoskich przedsiębiorców, zacznie działać 1 grudnia.

Tego dnia CAI przekaże rządowemu komisarzowi linii Augusto Fantozziemu pierwszą ratę w wysokości 100 milionów euro. Łączna wartość transakcji wynosi 1 miliard 52 miliony euro. CAI nie przejmie jednak całego przedsiębiorstwa. Dlatego komisarz będzie prowadził w następnej kolejności rozmowy z potencjalnymi nabywcami reszty części składowych Alitalii, którzy już wyrazili zainteresowanie nimi.

Pracownicy nadal niezadowoleni

Media poinformowały na przykład, że zgłosiła się firma, która chce kupić część pozostałych samolotów, by utworzyć małe linie lotnicze. 17 tysięcy pracowników dotychczasowej firmy otrzymuje w tych dniach listy z wypowiedzeniami. W nowych liniach zatrudnienie ma znaleźć około 12 tysięcy osób. Obecnie jednym z najważniejszych problemów jest rozliczenie się z długów, jakie dawna Alitalia zaciągnęła u wielu firm i dostawców usług. Wierzyciele zgłaszają swe roszczenia w sądzie.

Druga poważna trudność to protesty i strajki załóg, przede wszystkim pilotów i stewardess, przeciwko zasadom zatrudniania w liniach powstających w miejsce dotychczasowego narodowego przewoźnika. Nowi właściciele zapewniają jednak, że mają wystarczającą liczbę pilotów, by rozpocząć działalność 1 grudnia.

//el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane