• rozwiń

Albo ulga, albo zasiłek

Albo ulga, albo zasiłek
Foto: TVN24.pl Foto: Ulga może odebrać zasiłek

Miała być ulga podatkowa, która pomoże najbiedniejszym, miały być dodatkowe pieniądze na dzieci, a wyszło... jak zawsze. Korzystanie z podwójnej ulgi, może oznaczać utratę zasiłku rodzinnego - pisze "Gazeta Prawna".

Dzięki nowej uldze, która pozwala odliczyć od podatku niemal 1200 zł za każde dziecko, 16 z 23 mln podatników PIT w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Jak zauważa Gazeta Prawna, osoby takie mogą stracić szansę na otrzymanie zasiłku rodzinnego. Odliczenie spowoduje bowiem podwyższenie dochodu netto, którego poziom decyduje o przyznaniu tego świadczenia.

- W przypadku gdy skorzystanie z ulgi rodzinnej spowoduje to, że podatnik w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego lub zapłaci minimalną kwotę, automatycznie podwyższy się jego dochód ustalany na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych. W konsekwencji osiągnięty dochód może uniemożliwić przyznanie świadczenia rodzinnego - mówi Ewelina Bobrus, ekspert podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Podatnik wybierze
W rozmowie z "Gazetą Prawną" ekspert Marek Kolibski podkreśla, że konstrukcja nowej ulgi na dzieci jest skierowana do osób, które płacą dość duże podatki. Aby bowiem móc z pełnej ulgi skorzystać, należy najpierw podatek zapłacić. Będzie on następnie zwracany przez urząd skarbowy po złożeniu rocznego rozliczenia.

Ekspert wskazuje, że przykładowa kwota zasiłku rodzinnego to 48 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia piątego roku życia. Jednak już np. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie, natomiast dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

- Wynika z tego, że każda osoba powinna szczegółowo wyliczyć, ile może zyskać otrzymując zwrot podatku, a ile zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do niego, z tym że aby odzyskać całą kwotę podatku, trzeba zarabiać o wiele więcej niż wynosi próg dochodów dla pomocy państwa dla rodzin - twierdzi Kolibski.

Jak przypomina "Gazeta Prawna", ponieważ okres zasiłkowy ustala się od 1 września do 31 sierpnia następnego roku rodzicom, którzy obecnie otrzymują zasiłek rodzinny, nie grozi jego utrata. Mogą go jednak nie uzyskać na następny okres.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane