• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Albo pensja, albo emerytura

Albo pensja, albo emerytura
Foto: sxc.hu Foto: Emeryci będą musieli wybierać: albo pensja, albo emerytura

Emeryt, który będzie chciał pracować, straci emeryturę - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety rząd zamierza zlikwidować przepis pozwalający na łączenie pensji za pracę z emeryturą. W ten sposób ZUS miałby zaoszczędzić na wypłatach emerytur. Ale, jak uważają eksperci, budżet wcale nie zyska, bo jeśli emeryci przestaną pracować, wpływy z podatków i składek będą mniejsze.

Rząd szuka oszczędności, gdzie tylko może. Po podwyżce stawek VAT o jeden punkt procentowy, szykuje zmiany w przepisach dotyczących emerytur. Jeśli ubezpieczony nie rozwiąże umowy o pracę po przejściu na emeryturę, nie będzie dostawał świadczeń. - Nasze propozycje mogą zmniejszyć wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o prawie miliard złotych - mówi "DGP" wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Według "DGP" zmiany mają wejść w życie od nowego roku. Rzecz dotyczy około 50 tysięcy pracujących obecnie emerytów.

Krok w tył

Rząd zamierza wrócić do starego rozwiązania, z którego sam zrezygnował półtora roku temu. Do stycznia 2009 obowiązywał bowiem zakaz łączenia wypłaty emerytury z pracą po przekroczeniu wieku emerytalnego. Rząd PO-PSL zmienił to prawo, argumentując, że jest ono barierą do kontynuowania pracy przez osoby w starszym wieku. Teraz resort pracy znów chce wrócić do starych przepisów.

Eksperci ostrzegają jednak, że z szacowanych oszczędności może wyjść niewiele, bo emeryci zamiast umowy o pracę wybiorą jednak emeryturę. A wtedy ZUS będzie musiał nadal wypłacać im świadczenia, tracąc jednocześnie wpływy ze składek i podatków.

Z informacji "DGP" nie wynika, czy zakaz łączenia pracy z wypłatą świadczeń miałby dotyczyć również emerytur mundurowych.

jk/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane