• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Akcyza na paliwa zostaje

Akcyza na paliwa zostaje
Foto: TVN24 Foto: Donald Tusk o możliwości obniżenia akcyzy

Nie obniżymy akcyzy na paliwa - twarda zapowiada wiceminister finansów Jacek Kapica w Sejmie. Premier Donald Tusk najpierw wspomina o takiej możliwości, ale potem tylko pociesza, że w Polsce benzyna i tak nie jest najdroższa w Unii. Tylko Waldemar Pawlak wciąż nie wyklucza obniżki.

Komunikacja w rządzie wydaje się szwankować. Rano w TOK FM szef klubu PO powołując się na premiera zapowiada obniżkę akcyzy. Tym słowom od razu przyklaskuje minister gospodarki. Jednak nadzieje na niższą akcyzę rozwiewał kilka godzin później w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica, który uważa, że obniżka podatku akcyzowego nie przyniesie żadnego efektu.

Wiceminister finansów na "nie"

- Obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe nie jest jednoznaczne z obniżeniem cen paliw detalicznych, ponieważ obniżka akcyzy może być przechwycona przez dystrybutorów i producentów paliw silnikowych, co w praktyce oznacza, że obniżka mogłaby być nieodczuwalna dla konsumentów - mówił z sejmowej trybuny Kapica.

Kapica twierdzi, że obniżenie akcyzy wpłynęłoby na niewykonanie planu dochodów budżetu państwa. - Obniżenie akcyzy o 10 gr oznacza 1 mld 580 mln zł obniżenia dochodów rocznie - ostrzegał. Ponadto wiceminister zaznaczył, że Polska do 2009 r. jest zobowiązana wprowadzić minimalny poziom podatku obowiązującego w UE, czyli 302 euro za tonę paliwa.

Premier: ceny benzyny i tak nie są najwyższe

Pytany przez dziennikarzy o stanowisko rządu Donald Tusk zapowiedział ogólnikowo, że będzie rozmawiał z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, a także z szefami największych w Polsce spółek paliwowych o sposobie "zatrzymania groźby drożyzny paliwowej".

- Wolałbym żebyśmy nie tworzyli złudzenia, że my tu w Polsce znajdziemy jakiś zloty klucz do tego, że benzyna w Polsce będzie radykalnie tańsza niż gdzie indziej. To jest fikcja - ostrzegał premier.

Premier zaznaczył, że obecne ceny paliw na stacjach benzynowych jest niewiele wyższa od tej sprzed roku. - Zwłaszcza, jeśli porównamy to ze wzrostem cen na rynku światowym - podkreślił.

Pawlak: obniżka jest możliwa

Mimo zdecydowanego sprzeciwu resortu finansów i wymijającej wypowiedzi premiera Waldemar Pawlak wciąż jest za zmniejszeniem akcyzy. - Przy obecnych cenach można dokonać takiej obniżki, która nie zmniejszy przychodów budżetu państwa - deklarował minister gospodarki. Pytany, o ile, stwierdził: - Ta wielkość zależy od tego, jakie obliczenia minister finansów poczyni. Bo można zmniejszyć o tyle, ile wynika ze wzrostu przychodów wnikającego z wyższych cen benzyny, oleju napędowego, tych cen bazowych bez podatku - dodał.

Pawlak zaznaczył też, że po tym jak prezydent Francji zadeklarował, że na rosnące ceny ropy Unia powinna zareagować obniżeniem podatku VAT, sprawa ta jest kwestią otwartą do dyskusji w UE.

[CZTAJ WIĘCEJ]

PiS krytykuje i radzi

W czwartek w Sejmie posłanki PiS Aleksandra Natalli-Świat i Beata Szydło zaapelowały do rządu o obniżenie stawek akcyzy na paliwo i prąd. Według nich obniżka akcyzy na paliwo powinna spowodować spadek cen. Posłanki skrytykowały rząd za brak jasnej wizji tego, co należy zrobić, aby zahamować wzrost szalejących cen paliw.

- W innych krajach Unii Europejskiej szefowie rządów zajmują się bardzo intensywnie tym problemem. A co robi nasz rząd? Jak zwykle właściwie nie wiadomo - mówiła Natalli-Świat.

Wiceszefowa PiS podkreśliła, że akcyza na paliwo może być zmniejszona, bo stawki w naszym kraju są wyższe niż minimalne wartości ustalone przez UE. - Stawki akcyzy są niewątpliwie wyższe niż minima obowiązujące w UE. Niewątpliwie można je obniżyć i niewątpliwie spowoduje to obniżenie cen paliw - podkreśliła.

mwr/tr, sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane