• rozwiń
  • WIG20 2111.83 +0.08%
  • WIG30 2417.67 +0.10%
  • WIG 56189.10 -0.03%
  • sWIG80 11617.72 +0.23%
  • mWIG40 3777.21 -0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:02

Dostosuj

Akcjonariusze LOT-u za dalszym istnieniem spółki

Akcjonariusze LOT-u za dalszym istnieniem spółki
Foto: staralliance.com Foto: Akcjonariusze LOT-u spotkali się we wtorek podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki

Akcjonariusze przyjęli we wtorek uchwałę w sprawie dalszego istnienia Polskich Linii Lotniczych LOT - poinformował rzecznik spółki Marek Kłuciński. Był to formalny wymóg w sytuacji, kiedy spółka odnotowuje straty i potrzebuje wsparcia właściciela.

Uchwałę taką podjęto we wtorek podczas obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy LOT-u. Jak wyjaśnił wcześniej Sebastian Mikosz, prezes przewoźnika, zgodnie z kodeksem spółek handlowych WZA zwołuje zarząd spółki w sytuacji utraty kapitałów zapasowych i kapitałów własnych na poziomie 25 proc. rok do roku.

- Musiałem więc zwołać WZA LOT i postawić pytanie, czy właściciele chcą, abyśmy dalej istnieli - w domniemaniu, czy chcą dalej pomagać spółce - powiedział Mikosz.

"Spółka znajduje się w sytuacji, gdy bilans sporządzony przez zarząd wykazuje stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego. LOT spełnił zatem warunki określone w artykule 397 Kodeksu spółek handlowych" - czytamy w komunikacie spółki.

Wyjaśniono, że podjęcie uchwały o dalszym istnieniu LOT-u ma także znaczenie dla biegłego rewidenta, który bada sprawozdanie finansowe spółki za 2012 rok. "Ta uchwała była niezbędna, by wydał on opinię z analizy tego sprawozdania" - dodano. 

"Uchwała NWZA bardzo istotnie wspiera realizację planu restrukturyzacji, który ma doprowadzić w perspektywie kilku lat do osiągnięcia trwałej rentowności przedsiębiorstwa. Plan został złożony przez PLL LOT w Ministerstwie Skarbu Państwa i do 20 czerwca trafi do Komisji Europejskiej, która może podjąć decyzję o jego zatwierdzeniu" - poinformował przewoźnik.

Resort skarbu poinformowało we wtorek, że "MSP na bieżąco informuje KE o przebiegu procesu restrukturyzacji PLL LOT". 

Premier Donald Tusk pytany we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu o polskiego przewoźnika powiedział: "w sprawie LOT nie mam dziś żadnego komunikatu; nie zajmowaliśmy się tym dzisiaj na Radzie Ministrów".

Sytuacja pod napięciem

PLL LOT jest w trudnej sytuacji finansowej. W 2012 r. ówczesny zarząd spółki wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, a w sumie o ok. 1 mld zł. Pożyczkę w wysokości 400 mln zł, które firma dostała w grudniu 2012 r., przeznaczyła na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych.

Komisja Europejska w maju tego roku warunkowo zatwierdziła udzielenie pożyczki, ale do 20 czerwca LOT musi złożyć do KE plan restrukturyzacji. Nieoficjalnie jest mowa o tym, że LOT chce otrzymać kolejną transzę pomocy w wysokości 400 mln zł.

Mikosz przypomniał, że plan restrukturyzacji spółki zostanie złożony do Komisji Europejskiej zgodnie z terminem, czyli do 20 czerwca br. - Priorytetem dla mnie jest wdrożenie planu restrukturyzacji, który zawiera powrót do rentowności w 2014 r. - zaznaczył.

Wcześniej prezes mówił, że zgodnie z planem w 2014 roku spółka osiągnie zysk, ale "nie na wysokim poziomie". Firmę czeka też zmiana formy zatrudnienia pilotów i personelu pokładowego albo redukcja etatów. Z firmy może odejść do 100 pilotów i 100 stewardess.

Sprawdzają

Pod koniec czerwca ma zakończyć się audyt wyników finansowych LOT-u za ubiegły rok. Z wyliczeń spółki przed audytem wynika, że za zeszły rok przewoźnik miał stratę w wysokości 157,1 mln zł netto, a na działalności podstawowej stracił 115,1 mln zł. W styczniu tego roku ówczesny minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił posłom w Sejmie, że strata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł. Za I kwartał br. firma poprawiła wynik finansowy o 30 mln zł wobec kwot zapisanych w pierwszej wersji planu restrukturyzacyjnego spółki, złożonym do MSP.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane