• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Akcje Giełdy dla ciułaczy: zapisy od 18 do 27 X

Akcje Giełdy dla ciułaczy: zapisy od 18 do 27 X
Foto: TVN CNBC Foto: Aleksander Grad: Debiut Giełdy na giełdzie to symboliczne zwieńczenie polskich przemian

Cena ustalona jeszcze dziś, zapisy inwestorów indywidualnych na akcje od najbliższego poniedziałku do 27 października, ich debiut na parkiecie 9 listopada - to informacje z opublikowanego rano prospektu emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych.

Inwestorzy indywidualni mogą zapisać się na co najmniej 10 i maksymalnie 100 akcji. Można złożyć tylko jeden zapis.

Zapisy na akcje GPW dla inwestorów instytucjonalnych potrwają od 29 października do 3 listopada. Zostaną one poprzedzone budową księgi popytu, która potrwa od 15 do 28 października.

Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i ma być opublikowana 29 października lub w okolicach tej daty. Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od ceny maksymalnej, a cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych nie będzie wyższa niż maksymalna.

Jak stwierdzono w Prospekcie, polityka dywidendowa GPW zakłada przeznaczenie na dywidendę 30-50 proc. rocznego zysku netto. Z dokumentu wynika też, że wypracowany w pierwszym półroczu 2010 zysk na jedną akcję wyniósł 2,48 zł.

Zwieńczenie polskich przemian

- Myślę, że datę 14 października zapamiętamy wszyscy - mówił minister skarbu Aleksander Grad. Debiut akcji GPW określił jako symboliczne zwieńczenie polskiej transformacji gospodarczej.

Minister potwierdził, że dla inwestorów indywidualnych zostanie przeznaczone od 25 do 30 proc. akcji Giełdy. Konkretne decyzja ma zostać podjęta w zależności od popytu w końcowym okresie zapisów (podobnie było w przypadku zapisów na akcje PZU SA).

- Chcemy dostać cenę godziwą, ale też żeby była ona atrakcyjna dla inwestorów - tak minister odparł na pytanie o cenę akcji. Jak dodał, ma nadzieję, że "znaczne grono inwestorów" poszerzy grono akcjonariatu obywatelskiego. Zauważył też, że "taka oferta już się w Polsce nie powtórzy".

GPW wciąż pod kontrolą Skarbu

Minister skarbu podkreślił, że w przewidzianej strukturze właścicielskiej jest miejsce dla inwestorów finansowych, nie przewiduje on natomiast inwestorów branżowych. Była to odpowiedź na pytanie, czy szanse na przydział akcji GPW miałaby jakaś inna giełda (gdyby się na nie zapisała).

Aleksander Grad potwierdził, że Skarb Państwa pozostawia w swoich rękach 35 proc. akcji Giełdy. Przypomniał też, że zmieniony statut GPW gwarantuje mu na kontrolowanie spółki.

Mimo, że Skarb Państwa pozbywa się ponad połowy udziałów GPW, nie straci nad nią kontroli. Akcje pozostające w jego rękach będą uprzywilejowane co do głosów, dając ministrowi skarbu większość na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Dodatkowo żaden z pozostałych właścicieli nie będzie mógł wykonywać praw z większego niż 10-procentowy pakietu akcji.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane