• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Akcja kredytowa nie spadnie nawet o 50 gr"

"Akcja kredytowa nie spadnie nawet o 50 gr"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prezes Pruski uspokaja

Wypłata dywidendy przez PKO BP nie wpłynie na akcję kredytową banku - zapewnia prezes PKO BP Jerzy Pruski. O takim zagrożeniu mówią NBP, KNF i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W poniedziałek PKO BP poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku (znaczna część do skarbu państwa - większościowego akcjonariusza). Zarząd banku planuje też emisję nowych akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości do 5 mld zł.

- Nie ma zagrożenia, by w okresie kilku miesięcy akcja kredytowa PKO BP spadła w porównaniu do wariantu alternatywnego, czyli zatrzymania dywidendy - powiedział w środę w Radiu PIN prezes PKO BP Jerzy Pruski. - Wzrost akcji kredytowej nawet o 50 groszy nie zostanie uszczuplony - podkreślił.

- Bank będzie prowadził taką samą politykę kredytową, mając 9 proc. współczynnika wypłacalności czy 10 proc. - zaznaczył. Dodał także, że w "racjonalnie analizowanych scenariuszach" nie ma ryzyka spadku tego współczynnika do poziomu 8 proc.

Baza kapitałowa urośnie

Pruski poinformował, że planowana przez PKO BP emisja akcji powinna zamknąć się na jesieni 2009 roku. Wartość emisji - 5 mld zł jego zdaniem to "bardzo racjonalna kwota". - W wyniku analiz dochodzimy do wniosku, że jest to chyba optymalny poziom - dodał.

- Łączny efekt netto tych dwóch transakcji, czyli wypłacenia dywidendy i podniesienia kapitału, będzie oznaczał zwiększenie istotne, bardzo zauważalne bazy kapitałowej banku, co będzie sprzyjało lepszym perspektywom rozwoju tego banku w nadchodzących kwartałach - podkreślił prezes PKO BP.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane