• rozwiń

Airbus pokazał nowe dziecko. Zobacz, jak wygląda A320neo

Airbus pokazał nowe dziecko. Zobacz, jak wygląda A320neo
Foto: EPA Foto: Airbus A320neo kosztuje prawie 80 mln euro

Nowy samolot pasażerski średniego zasięgu Airbus A320neo z powodzeniem odbył dzisiaj swój pierwszy lot testowy. Koncern z Tuluzy spodziewa się wygenerować ze sprzedaży swojego odrzutowca setki miliardów dolarów przychodów.

Przeznaczona dla maksymalnie 180 pasażerów maszyna stanowi rozwinięcie modelu A320, ale dzięki nowym silnikom Pratt & Whitney i udoskonalonej poprzez wygięcie końcówek skrzydeł aerodynamice ma w porównaniu z nim mniejsze o 15 proc. zużycie paliwa. Zasięgiem zwiększono o 740 km.

Ogromne zainteresowanie

Airbus podaje, że otrzymał już potwierdzone zamówienia na blisko 2 500 samolotów A320neo. Pierwsze egzemplarze zostaną w przyszłym roku dostarczone towarzystwom Qatar Airways i Lufthansa. Aktualna cena katalogowa wynosi 79 mln euro za sztukę.

Łącznie portfel zamówień Airbusa na mające tylko jedno przejście między fotelami samoloty rodziny A320 - w tym również A319 i A321 - opiewa na 3,3 tys. egzemplarzy dla ponad 60 użytkowników. Konkurencyjną w tym segmencie rynku ofertę rywalizującego z Airbusem amerykańskiego Boeinga tworzą maszyny serii 737-MAX.

By sprostać dużemu popytowi, Airbus zamierza zwiększyć miesięczną produkcję samolotów rodziny A320 z obecnych 42 do 46 sztuk w roku 2016.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane