• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Agresywność dla młodych, ostrożność dla starszych

Agresywność dla młodych, ostrożność dla starszych
Foto: TVN24 Foto: Michał Boni we wtorek przedstawi swój projekt Radzie Ministrów

TVN CNBC dowiedziała się już, jakie zmiany w emeryturach kapitałowych zaproponuje rządowi szef doradców premiera Michał Boni. We wtorek Rada Ministrów ma obradować nad założeniami do noweli ustawy, która ma poprawić działanie Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W dokumencie, do którego dotarła TVN CNBC, zapisano jak będą działać 3 subfundusze stworzone w ramach OFE.

Pieniądze zgromadzone na naszych kontach do tej pory najpierw trafiłyby do "umiarkowanego" subfunduszu, z którego aktywa byłyby stopniowo przesuwane, w zależności od wieku oszczędzającego.

Połowa pieniędzy najmłodszych klientów OFE - urodzonych w 1983 roku i później - od razy byłaby przeniesiona do funduszu "agresywnego", tam też trafiałyby ich nowe składki. Po ukończeniu przez takie osoby 55 lat wszystkie środki wędrowałyby do subfunduszu "ostrożnego".

Z kolei aktywa i nowe składki najstarszych osób - urodzonych między 1949 a początkiem 53 roku - od razu trafiłyby do funduszu "ostrożnego".

"Agresywny" subfundusz mógłby inwestować w akcje 85 procent środków, "umiarkowany" - do 45 proc., a "ostrożny" maksymalnie 15 proc.

Jedną ze zmian ma być całkowity zakaz akwizycji na rynku wtórnym - czyli zakaz prób odbierania sobie klientów OFE, a przez trzy lata także na rynku pierwotnym - taką informację TVN CNBC minister Michał Boni przekazał oficjalnie. - Zabieramy możliwość wydawania pieniędzy na akwizycję na rynku wtórnym i przez 3 lata na rynku pierwotnym. To do czasu kiedy wypracujemy dobry, obiektywny sposób informowania wszystkich tych, którzy wchodzą na rynek pracy i wybierają fundusz, czym się kierować, by wybrać ten dla nich najlepszy - mówił szef doradców premiera.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane