• rozwiń

Afryka poratuje Tunezję

Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) gotów jest udzielić Tunezji pożyczki w wysokości od 500 mln do 1 mld dolarów, jeśli przejściowy rząd określi swe priorytety - poinformował w Tunisie szef banku Donald Kaberuka.

- Bank jest gotów zapewnić od 500 mln do miliarda dolarów kredytów pomocowych na projekty, lecz zależy to od potrzeb państwa, które jest w trakcie opracowywania swych priorytetów - powiedział prezes banku na konferencji prasowej.

Kaberuka zapewnił premiera Tunezji Mohammeda Ghannusziego o "gotowości AfDB do pomocy w przemianach demokratycznych i projektach rządowych dotyczących walki z bezrobociem i nierównościami regionalnymi".

Tunezja jest drugim co do wielkości klientem AfDB, z sumą pożyczek ponad 4,5 mld dolarów od 1968 roku.

Prezes banku zadeklarował, że nie przewiduje zmiany siedziby instytucji, która mieści się od ośmiu lat w Tunisie; przeniesiono ją tam z powodu kryzysu politycznego w Abidżanie, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie bank rozpoczął działalność w 1966 roku.

Kilkudniowe protesty w styczniu w Tunezji, w których wg ONZ zginęło 219 osób, doprowadziły do obalenia prezydenta Bena Alego, sprawującego władzę żelazną ręką od 23 lat. Ben Ali rozwiązał rząd i opuścił kraj. Jego obowiązki przejął tymczasowo premier Ghannuszi.(PAP)

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane