• rozwiń

Adam Wajrak nagrodzony za teksty o Rospudzie

Adam Wajrak nagrodzony za teksty o Rospudzie
Foto: TVN24 Foto: Adam Wajrak został uznany za autora najlepszego materiału

Adam Wajrak z "Gazety Wyborczej" otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Dziennikarza nagrodzono za cykl artykułów o dolinie rzeki Rospudy.

- Jest mi strasznie głupio, bo ja jestem tylko twarzą tego wszystkiego, co się dzieje z Rospudą. Nad tym pracowała cała masa bardzo fajnych młodych ludzi, moich kolegów z redakcji, moich przyjaciół z różnych organizacji ekologicznych - powiedział Wajrak odbierając nagrodę. Dodał też, że w sprawie Rospudy musiał jasno opowiedzieć się po jakiejś stronie. - Gdybym tego nie zrobił, oszukiwałbym moich czytelników - podkreślił.

Nagrodę noszącą imię założyciela jednej z pierwszych komercyjnych stacji radiowych w Polsce - Radia ZET - przyznano po raz trzeci. Laureat oprócz statuetki otrzymuje też czek na 40 tys. zł.

Oprócz Wajraka do nagrody im. Woyciechowskiego nominowani w tym roku byli również m.in. Wojciech Borkowski z TVN za materiał "Mąż i syn Barbary Blidy przerywają milczenie", Anna Dymna za program "Spotkajmy się" w TVP2, Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej" za cykl artykułów "Praca za seks w Samoobronie" i Tomasz Lis za wydanie programu "Co z tą Polską?" z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego.

W skład kapituły przyznającej tegoroczną nagrodę weszli m.in. ks. Adam Boniecki z "Tygodnika Powszechnego", Stanisław Janecki z "Wprost", Jarosław Kurski z "Gazety Wyborczej", Paweł Lisicki z "Rzeczpospolitej", dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, prezes TVN24 Adam Pieczyński, prezes TVP Andrzej Urbański oraz córka Andrzeja Woyciechowskiego - Katarzyna.


Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 w Hanowerze. Do mediów trafił w latach 60., gdy wygrał konkurs na spikera radiowego: pracował w programie I i III Polskiego Radia. Był też korespondentem francuskich "Liberation", "Le Monde", Agence France Presse, Radio France Internationale, a także sekcji polskiej BBC i Radia Wolna Europa. We wrześniu 1990 r. założył Radio ZET. Zmarł pięć lat później w Warszawie.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane