• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Acron w Azotach? Rosyjscy analitycy: czysta polityka

Polska spółka w rękach Rosjan? Odtwórz: Polska spółka w rękach Rosjan?
Foto: tvn24/ TVN24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Zdaniem rosyjskich analityków decyz ws. Grupy Azoty ma wymiar polityczny | Video: Polska spółka w rękach Rosjan?

Grupa Azoty w środowym komunikacie poinformowała o zwiększeniu udziałów w akcjonariacie Grupy Azoty przez Norica Holding, co pozwala spółce wprowadzić do rady nadzorczej swojego człowieka. Ministerstwo Skarbu Państwa uspokaja i podkreśla, że nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty. - Rosjanie mogą zwołać walne zgromadzenie i żądać miejsca w radzie Azotów. - Moskiewscy analitycy tego nie rozumieją. Czysta polityka - pisze dziś "Puls Biznesu".

Norica Holding, spółka zależna rosyjskiej grupy Acron, zwiększyła udział w akcjonariacie Grupy Azoty o 2,8 proc. i ma ponad 20 proc. akcji chemicznej firmy.

- Sensu w tym nie widzę - ocenia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Konstantin Juminow, analityk moskiewskiego biura Raiffeisen Banku, zajmujący się Acronem. - Można było się tego spodziewać - twierdzi Krystian Brymora, analityk polskiego Domu Maklerskiego BDM.

Zdaniem analityków Rosjanie będą żądali zwołania walnego zgromadzenia Grupy Azoty i wprowadzenia swojego przedstawiciela do rady nadzorczej.

- Nie można wykluczyć, że skarb państwa będzie chciał utrudnić zadanie Rosjanom. Uważa Acron za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, głównie ze względu na duże zużycie rosyjskiego gazu w Azotach - pisze gazeta.

Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który kontroluje 33 proc. akcji.

Nie pierwszy raz

Rosjanie już latem 2012 roku próbowali przeprowadzić wrogie przejęcie Azotów Tarnów, które po tym wydarzeniu połączono z Zakładami Azotowymi Puławy (w efekcie czego powstała Grupa Azoty). W ten sposób powstał jeden z trzech największych w Europie koncernów chemicznych. Acron skupywał wówczas akcję azotów i wezwał do ich sprzedaży podbijając cenę z 36 do 45 złotych. Cała oferta była warta blisko 2 mld złotych.

Na tą próbę zareagował minister Skarbu Państwa i sprzeciwił się tej transakcji. Ówczesny szef resortu Mikołaj Budzanowski określił działania Acronu, jako "próbę wrogiego przejęcia", której mówi "stanowcze nie".

Europejska czołówka

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej. Zajmuje się m.in. produkcją poliamidu oraz nawozów. Spółka dysponuje własnym zapleczem badawczym. Od 2008 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane