• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

ABW zatrzymała wiceprezesa Orlenu. Chodzi o korupcję

Członek zarządu PKN Orlen Marek S., dwóch dyrektorów działów petrochemii w koncernie i biznesmen z okolic Płocka zostali zatrzymani przez ABW na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Sprawa dotyczy korupcji w sektorze gospodarczym. Jeszcze dziś wieczorem w tej sprawie spotka się rada nadzorcza Orlenu.

Jak powiedział w rozmowie z tvn24.pl z-ca Prokuratora Apelacyjnego prok. Waldemar Tyl, do zatrzymań doszło dzisiaj. Zatrzymano cztery osoby – dwóch dyrektorów działów petrochemii, członka zarządu PKN Orlen Marka S. i biznesmena z okolic Płocka Pawła M. - Dwaj pierwsi usłyszeli już zarzut z artykułu 296, który mówi o nadużyciu zaufania. Ich działanie zostało zakwalifikowane jako działanie, które mogło wyrządzić szkody majątkowe wielkich rozmiarów, za co grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura nie będzie wobec nich wnosiła o areszt – ale będzie chciała poręczenia majątkowego – powiedział Tyl.

Po południu prokuratura poinformowała, że dwaj dyrektorzy po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

W ramach prowadzonego postępowania, na zlecenie Prokuratury zabezpieczona została dokumentacja dotycząca wyżej wymienionej współpracy, jak również przesłuchani zostali pracownicy Koncernu.

orlen

Co do wiceprezesa spółki i biznesmena, prokuratura twierdzi, że mogli się oni dopuścić "korupcji w sektorze gospodarczym". Jak poinformował Tyl, członkowi zarządu Markowi S. grozi za to do ośmiu lat więzienia, a wręczającemu łapówki (wg prokuratury w zamian za preferencyjne traktowanie) biznesmenowi do pięciu lat. Jak dodał Tyl, czynności wobec nich podejmowane będą dopiero jutro. Prokuratorzy nie wykluczają, że w tych przypadkach będą prosić sąd o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Tyl nie chciał zdradzić na jakie starty zatrzymani mogli narazić należący do Skarbu Państwa PKN Orlen. - Tego typu dywagacje są przedwczesne. Trwa analiza różnych zabezpieczonych dokumentów - powiedział tylko.

Według radia RMF FM, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła przeszukania w budynkach koncernu, a także w mieszkaniach zatrzymanych dziś osób. Jak podaje radio, prokuratorzy zamierzają także wezwać kilkanaście osób, które chcą przesłuchać jednocześnie. Taki manewr ma zapobiec uzgadnianiu zeznań.

RN poprosiła zarząd o wyjaśnienia

W reakcji na te doniesienie Resort Skarbu zwrócił się do rady nadzorczej PKN Orlen o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. "Celem posiedzenia powinno być wyjaśnienie przez zarząd okoliczności zaistniałej sytuacji oraz prezentacja podjętych działań" - napisano w komunikacie MSP.

Już wcześniej przewodniczący RN Maciej Mataczyński zapowiedział, że rada zbierze się jeszcze dziś wieczorem. - Rada nadzorcza poprosiła zarząd PKN Orlen o wyjaśnienia. Rada spotka się jeszcze w środę wieczorem w tej sprawie - powiedział Mataczyński.

Zastrzegł, że obecnie nie będzie komentował zatrzymania przez ABW członka zarządu i dwóch dyrektorów PKN Orlen.

Oświadczenie koncernu

Wcześniej Orlen wydał oświadczenie ws. działań śledczych. "W dniu 7 grudnia 2011 PKN ORLEN otrzymał informację o prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie postępowaniu dotyczącym współpracy pomiędzy PKN ORLEN a podmiotem gospodarczym spoza Grupy ORLEN" - czytamy w nim.

"W ramach prowadzonego postępowania, na zlecenie Prokuratury zabezpieczona została dokumentacja dotycząca wyżej wymienionej współpracy, jak również przesłuchani zostali pracownicy Koncernu" - poinformował koncern.

"PKN ORLEN, jako poszkodowany w sprawie, będzie nadal współpracował z organami wymiaru sprawiedliwości w celu pełnego wyjaśnienia sprawy" - podkreślono w komunikacie.

bgr/ŁOs/ola/k/tr/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane