• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Absolut sprzedany Francuzom

Absolut sprzedany Francuzom
Foto: absolut.com Foto: Marka Absolut została kupiona przez Francuzów

Dwie polskie wódki - Wyborowa i Luksusowa - będą miały jednego właściciela. Francuska grupa Pernod Ricard kupi szwedzką firmę Vin & Spirit. Dzięki transakcji francuski koncern stanie się trzecim graczem na polskim rynku wódek wartym ok. 7,5 mld zł - donosi "Rzeczpospolita".

Informacja o przejęciu Vin & Spirit przez Pernod Ricard zaskoczyła branżę i analityków. Niewielu spodziewało się, że do podpisania umowy pomiędzy rządem Szwecji a potencjalnym inwestorem dojdzie w pierwszym kwartale 2008 r.

Zaskoczyła także informacja, że drugi producent alkoholu na świecie zaproponuje za Vin & Spirit, właściciela marki Absolut, aż 5,63 mld euro. Dlatego akcje Pernod Ricard traciły w poniedziałek na wartości niemal 5 proc.

Wzmocniona pozycja

Dzięki transakcji Pernod Ricard umocni swoją pozycję i zbliży się jeszcze bardziej do Diageo, lidera globalnego rynku wyrobów spirytusowych i wina, właściciela marki "Smirnoff".

Transakcja będzie dla Francuzów także korzystna na polskim rynku wódki. Siedem lat temu kupili poznański Polmos, a wraz z nim prawa do marki "Wyborowa". Udziały rynkowe tej wódki zmniejszyły się jednak w ostatnich latach z kilkunastu do ok. 4 proc. na koniec 2007 r.

Tymczasem, przejmując należącego do Vin & Spirit producenta wódki "Luksusowej" z Zielonej Góry, Pernod Ricard zyska niemal 10 proc. polskiego rynku wódki wartego około 7,5 mld zł. Łącznie z udziałami "Wyborowej" da mu to trzecie miejsce wśród największych producentów tego alkoholu, które zajmuje obecnie Polmos Lublin.

Rewolucji nie będzie

Andrzej Szumowski, prezes "Wyborowej", podkreśla, że jest zbyt wcześnie, aby podać szczegóły najbliższych planów Pernod Ricard w naszym kraju.

– Nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian na polskim rynku wódki. Mogłyby być znacznie większe, gdyby Vin & Spirit kupiła firma nieobecna do tej pory w Polsce – uważa Artur Iwański, analityk Erste Banku. Z kolei największe firmy nie obawiają się skutków transakcji.

– To dla nas informacja neutralna, ponieważ dojdzie jedynie do koncentracji rynku – mówi Waldemar Rudnik, wiceprezes grupy "Sobieski".

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane