• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Abolicyjna skórka nie warta wyprawki?

Abolicyjna skórka nie warta wyprawki?
Foto: TVN24 Foto: Emigranci z lat 2002-2007 nie zapłacą podwójnego podatku

Trudne procedury mogą zniechęcać do skorzystania z abolicji podatkowej dla emigrantów zarobkowych - donosi "Rzeczpospolita". Jeśli chodzi o niezbyt wielkie kwoty , to może nie opłacać się kompletowanie wszystkich dokumentów - uważają podatkowi doradcy.

– Nie spodziewam się zbyt dużego zainteresowania – mówi "Rz" doradca podatkowy w Accreo Taxand Aleksandra Kosonowska.

Jej zdaniem pierwszy problem, to konieczność dołączenia do wniosku zaległych zeznań podatkowych. – Trzeba więc sięgnąć kilka lat wstecz, zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające uzyskane dochody i na ich podstawie obliczyć należny w Polsce podatek. Może to być kłopotliwe, zwłaszcza gdy ktoś stara się o umorzenie zaległości z kilku lat i często zmieniał pracę – wyjaśnia, dodając, że zawsze w takiej sytuacji możliwe są pomyłki. A tych w kontaktach z fiskusem lepiej unikać, bo to początek kłopotów. Gdy urzędnik ma wątpliwości - wzywa podatnika...

Pilnuj terminu - albo zrezygnuj

– Wiele osób nie ma też świadomości, że warunkiem skorzystania z abolicji jest złożenie wniosku. Liczą na to, że ich sytuacja zostanie uregulowana z urzędu. Tymczasem należy pamiętać, że wnioski przesłane po terminie nie zostaną rozpatrzone, za to dadzą urzędowi pełną wiedzę o przewinieniach podatnika. Nie można się spóźnić nawet o jeden dzień – mówi Aleksandra Kosonowska.

Trzeba też pamiętać, że abolicja dotyczy lat 2002 – 2007, nie obejmie natomiast zobowiązań podatkowych za lata wcześniejsze - one już się przedawniły i zostały umorzone z końcem 2007 r. Ale umorzenie nie dotyczy wszystkiego: niektóre przestępstwa skarbowe przedawniają się dopiero po dziesięciu latach. Dotyczy to przestępstw zagrożonych grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności przekraczającym trzy lata.

Przedawnienie nie dotyczy więc dochodów z lat 1999, 2000 i 2001, które nie są objęte abolicją - wskazuje "Rzeczpospolita". Może to być problem dla osób, które np. legalnie pracowały za granicą od 1999 r., ale nie rozliczyły się z podatku dochodowego w Polsce. Teraz mogą się starać o umorzenie podatku, począwszy od 2002 r.

– Część osób w tej sytuacji może jednak w ogóle nie skorzystać z abolicji z obawy przed karą za przestępstwa skarbowe związane z ukrywaniem dochodów w latach 1999 – 2001 – zauważa na łamach "Rz" Ryszard Kubacki, współautor komentarza do ustawy abolicyjnej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane