• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Abolicja podatkowa dla emigrantów

Abolicja podatkowa dla emigrantów
Foto: TVN24 Foto: Z abolicji skorzystają m.in. Polacy w Wielkiej Brytanii

Umorzenie zaległości podatkowych dla Polaków pracujących za granicą przewiduje ustawa, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm. Abolicja będzie dotyczyć podatników zarabiających w krajach, z którymi Polska ma, bądź miała, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów. Nikt się nie wstrzymał od głosu.

Akt prawny dotyczy podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Polski. Chodzi o kraje, z którymi Polska ma, bądź miała, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidujące obliczenie podatku za pomocą tzw. metody zaliczenia proporcjonalnego. Według niej, Polacy pracujący za granicą muszą się rozliczać nie tylko z miejscowym fiskusem, ale także dopłacać podatek w polskim urzędzie skarbowym.

Ta niekorzystna dla podatników metoda rozliczania z fiskusem funkcjonuje ciągle m.in. w umowach z: Belgią, Holandią, Finlandią, Danią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Australią. Do końca 2006 r. podobne umowy obowiązywały także w stosunkach z Wielką Brytanią i Irlandią Północną, które po wejściu Polski do UE stały się popularnymi miejscami emigracji zarobkowej.

Zwrot podatków i umorzenie zaległości

Nowelizacja przewiduje umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia. Zakłada także zwrot podatku dla tych podatników, którzy w latach 2002-2007 dokonali rozliczenia i zapłacili podatek.

Podatnicy do wniosku będą musieli dołączyć oświadczenia o wykonywanej pracy za granicą i zapłaconym tam podatku. O zwrot podatku za 2002 r., będzie można składać wnioski w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Posłowie przyjęli kilka poprawek, z których jedna obliguje ministra finansów do określenia wzoru oświadczenia potwierdzającego uzyskanie dochodów zagranicą. Inna przewiduje, że cała ustawa wejdzie życie z dniem ogłoszenia. Wcześniejsza wersja zakładała wejście w życie niektórych przepisów 1 stycznia 2009 r.


kdj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane