• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

A może przeprowadzić się na Florydę?

A może przeprowadzić się na Florydę?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Mieszkania w USA tańsze niż w Polsce

Dom w stanach zjednoczonych na własność? I to za mniejsze pieniądze niż podobnej klasy lokal w Polsce? To marzenie jak najbardziej realne, bo ceny w USA są wyjątkowo niskie, a złoty wyjątkowo mocny.

Do zakupu nieruchomości za oceanem zachęcają inwestorzy poruszający się po amerykańskim rynku. - Nieruchomości nawet bardzo często są tańsze niż w Polsce. Mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia, że te sprzedawane nawet w najlepszych budynkach są tańsze, w porównaniu do tych w najlepszych budynkach w Warszawie - podkreśla biznesmen Zbigniew Jakubas.

Dla przykładu 190-metrowy dom pod Warszawą można kupić za 800 tysięcy zł. Podobną nieruchomość w niedalekim sąsiedztwie pola golfowego na Florydzie można nabyć już za 720 tys. zł. Za tak niskimi cenami w USA przemawia głównie trudny okres na amerykańskim rynku nieruchomości, a także taniejący dolar.

Spadki, spadki..

Eksperci przekonują, że nieruchomości za oceanem potaniały aż o 20%. - Stumetrowy apartament możemy kupić za 425 tys. dolarów, a dom z basenem za kwotę 220 tys. dolarów. Jest to porównywalne na dzień dzisiejszy do cen nieruchomości w Warszawie, np. mieszkania dwupokojowego - podkreśla Olaf Pałys z Agencji Nieruchomości Rent Droński.

Spadek cen potwierdzają dane. Ceny domów w USA w IV kwartale 2007 r. spadły o 9 proc. - najmocniej od 20 lat. Jednak Jakubas podkreśla, że z zakupem nieruchomości w Stanach warto jeszcze poczekać. - Analitycy i znawcy rynku amerykańskiego przewidują, że nieruchomości spadną nawet do 30 proc. - zdradza.

Dużo gotówki

Jednak, aby kupić nieruchomość w USA trzeba dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. - Trzeba wziąć pod uwagę to, że żaden z banków lokalnych w Polsce nie będzie w stanie udzielić nam pożyczki, więc trzeba po prostu mieć gotówkę - zaznacza Darek Karbowniczak, ekspert rynku nieruchomości.

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane