• rozwiń
  • WIG20 2153.47 +0.23%
  • WIG30 2438.11 +0.26%
  • WIG 56704.31 +0.10%
  • sWIG80 11452.74 -0.22%
  • mWIG40 3606.89 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:10

Dostosuj

A gdyby tak spełnić żądania związkowców?

A gdyby tak spełnić żądania związkowców?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Strajkujący domagają się m.in. wzrostu płac minimalnych

Dziś sparaliżowana Warszawa, jutro być może cala Polska. - to zdaniem przedsiębiorców i ekonomistów realny scenariusz, gdyby spełnione zostały żądania związkowców, którzy w piątek demonstrowali na ulicach stolicy.

Pytanie jednak, czy nie spełnienie związkowych postulatów nie skończy się niekończącymi protestami? Kiedy manifestanci Solidarności w strugach deszczu skandowali swoje żądania, rynek oczekiwał najnowszych danych o PKB. Te zaś pokazały, że gospodarka - wprawdzie powoli - ale wyraźnie hamuje.

Szybki wzrost gospodarczy wystartował dwa lata temu. Gospodarka urosła w ciągu roku o ponad 7 procent. Ten najwyższy wzrost gospodarczy mamy już za sobą. Dzisiejsze dane PKB pokazują wzrost o 5,8 procent i pokazują, że polska gospodarka wytraca tempo.

Wydajność wzrasta zbyt wolno

- Taka tendencja pewnie się utrzyma. Niczym papierek lakmusowy pokazują to sami przedsiębiorcy - ocenia Aneta Piątkowska z ministerstwa gospodarki

Zdaniem pracodawców w tej sytuacji związkowe żądania podwyżek wynagrodzeń, zwiększenia wysokości płacy minimalnej i zmiany czasu pracy wydają się nierealne - bo w Polsce wydajność pracy rośnie dwa razy wolniej niż płace.

- Co więcej, prognozy na najbliższe trzy miesiące pokazują, że przedsiębiorcy nie tylko nie myślą o podwyżkach, ale wręcz zapowiadają możliwość zwalniania ludzi z pracy - wskazuje Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

Zbyt wielu młodych emerytów

"Pomostówki" mają prawie dwukrotnie zmniejszyć liczbę obecnie uprawnionych do wcześniejszych emerytur. Największy opór stawiają nauczyciele i kolejarze - bo to oni mogą stracić najwięcej.

- Uznajemy, że nauczyciele to grupa, która ma prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, ale zwracamy uwagę, że to jest prawo, a nie obowiązek. I z tego prawa korzystają nieliczni nauczyciele – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zbyt liczna jest grupa młodych emerytów w Polsce - oceniają ekonomiści. Dlatego dobrze przyjęty został pomysł premiera Waldemara Pawlaka, aby ci którzy, mimo uprawnień emerytalnych zostaną na rynku pracy, zostali zwolnieni ze składek na ZUS.

kap./sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane