• rozwiń
  • WIG20 2094.98 -0.62%
  • WIG30 2397.81 -0.51%
  • WIG 55833.74 -0.51%
  • sWIG80 11575.55 -0.14%
  • mWIG40 3748.35 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:41

Dostosuj

A co z NBP? Komorowski czyta ekspertyzy

A co z NBP? Komorowski czyta ekspertyzy
Foto: TVN24 Foto: Komorowski czyta ekspertyzy ws. NBP

Jeszcze w czwartek pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski spotka się prawdopodobnie z p.o. prezesa banku centralnego Piotrem Wiesiołkiem. Wspólnie mają się zastanowić, co zrobić, by "ustabilizować sytuację w banku". Na razie marszałek studiuje zamówione wcześniej ekspertyzy.

Wakat na stanowisku szefa Narodowego Banku Polskiego powstał po tragicznej śmierci prezesa Sławomira Skrzypka w katastrofie prezydenckiego samolotu na smoleńskim lotnisku. Marszałek część ekspertyz dotyczących tej sytuacji już otrzymał i się z nimi zapoznał, część dopiero jest przygotowywana. To od nich, w wypowiedziach z połowy kwietnia, uzależniał decyzję ws. powołania prezesa NBP.

Wzmocnienie wiceprezesa NBP?

- Ekspertyzy wskazują na możliwość rozwiązania albo poprzez nowelizację ustawy o NBP i silniejsze umocowanie wiceprezesa, albo stwarzają możliwość w pełni przystąpienia do procedury wyłonienia następnego prezesa po śmierci prezesa Skrzypka - mówił Komorowski w czwartek na konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że głowa państwa lub osoba - tak jak on - pełniąca obowiązki prezydenta "ma możliwość jedynie zgłoszenia kandydatury".

Co teraz ma prawo p.o.?

Obowiązki prezesa NBP tuż po katastrofie przejął wiceprezes banku - Piotr Wiesiołek. To on przewodniczył posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, bo zgodnie z prawem szef NBP jest przewodniczącym Rady. Członkowie RPP ocenili także, że p.o. prezesa ma prawo zwoływać posiedzenia Rady i głosować ws. jej uchwał.

Według niektórych konstytucjonalistów, Wiesiołek nie może jednak przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja. W związku z tym wszystkie uchwały przegłosowane z udziałem Wiesiołka mogą być nieważne.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na sześcioletnią kadencję na wniosek prezydenta RP.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane