• rozwiń

95 mld euro na ratunek europejskim bankom

95 mld euro na ratunek europejskim bankom
Foto: TVN24 Foto: Siedzibą EBC jest Frankfurt nad Menem

Prawie 95 mld euro przeznaczył Europejski Bank Centralny na nielimitowane pożyczki dla europejskich banków. Ma to pomóc ratować system finansowy w Europie po radykalnym wzroście stóp procentowych.

To decyzja bez precedensu, ale i sytuacja jest alarmująca. Stopy na rynku międzybankowym rosną bardzo szybko. Aby ten wzrost ustabilizować banki pożyczają pieniądze albo usiłują pożyczyć. Nie wszystkim się udaje i dlatego właśnie EBC postanowił uruchomić tak wielką pulę pożyczek, w sumie - 94,8 mld euro.

Wcześniejszy rekord pod tym względem został ustanowiony po atakach w Nowym Jorku z 11 września 2001. EBC przeznaczył wtedy na pożyczki 70 mld euro, a decyzja to została odebrana przez rynki finansowe, jako potwierdzenie niezwykle poważnego zagrożenia.

Europejski Bank Centralny jest centralnym bankiem Unii Europejskiej. Jest również bankiem emisyjnym waluty euro. EBC odpowiada za kształtowanie i wdrażanie polityki gospodarczej i pieniężnej UE.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane