• rozwiń

90 tysięcy mniej bezrobotnych

90 tysięcy mniej bezrobotnych
Foto: TVN24 Foto: W Polsce z miesiąca na miesiąc topnieje liczba bezrobotnych

Bezrobocie na koniec czerwca tego roku spadło do 12,4 proc. z 13 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu czerwca 1 mln 895,1 tys. osób. Ta liczba to o o 90 tysięcy - czyli o 4,5 procent - mniej niż przed miesiącem.

W ciągu roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych spadła o 592,5 tys. osób.

Prezes GUS Józef Oleński zwrócił uwagę, że problemem jest bezrobocie ludzi młodych i starszych. Osoby w wieku do 24 lat stanowiły w ogólnej liczbie bezrobotnych 18,9 proc., a osoby w wieku 45-54 lat - 25,8 procent.

Według danych GUS, w czerwcu najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowiły osoby w wieku 25-34 lata (27,8 proc. ogółu zarejestrowanych).

Prezes GUS przypomniał, że mimo wysokiego bezrobocia w niektórych branżach brakuje pracowników, szczególnie wykwalifikowanych. Według niego, brak jest postępu w aktywizacji ludzi długotrwale bezrobotnych, którzy "wypadli" z rynku pracy. Problemem jest też niska mobilność bezrobotnych i wysokie koszty pracy, wielu ludzi nie stać na dojazd lub wynajęcie mieszkania w innym miejscu.

Dane GUS potwierdzają wcześniejsze szacunki resortu pracy. Już na początku lipca prognozował on czerwcowy wskaźnik właśnie na poziomie 12,4 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane