• rozwiń

Temat: Forum Ekonomiczne w Davos

85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata

85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata Odtwórz: 85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata
Foto: Wikipedia Foto: Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln dol. | Video: 85 najbogatszych ma tyle, co połowa świata

Wąska elita multimiliarderów licząca 85 osób zgromadziła tyle bogactwa, co 3,5 mld najbiedniejszych, stanowiących połowę ludności świata – ogłosiła organizacja Oxfam w raporcie opublikowanym w przededniu dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Oxfam, zajmujący się pomocą charytatywną, głównie w Afryce, oszacował, że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi w świecie, wynosi 1,7 biliona dolarów. Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln dol.

 

Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln dol.

Oxam

Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, którego majątek magazyn "Forbes" wycenił na 73 mld dol. Na drugim miejscu jest Bill Gates z 67 mld dol. Na liście najbogatszych są też inwestor finansowy Warren Buffet - 53,5 mld dol., współzałożyciel Google’a Larry Page - z 23 mld dol., a także spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, Liliane Bettencourt - 30 mld dol.. Jest ona też najbogatszą kobietą świata.

 

Przepaść coraz większa

70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach - zaznacza Oxfam.

Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity, a biedniejącymi setkami milionów ludzi. Dokument wskazuje, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności i korupcji, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, nie widzących dla siebie przyszłości.

- Tak duża koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej grupy ludzi jest dużym zagrożeniem dla spójności i stabilności społeczeństw - podkreślono.

Organizacja apeluje do uczestników rozpoczynającego się w środę dorocznego Forum Ekonomicznego w Davos, by poparli progresywny system podatkowy, płacili pracownikom pensje, z których można wyżyć i nie nadużywali wpływów ekonomicznych w życiu politycznym.

- Nie wygramy walki z nędzą, jeśli nie uporamy się z rosnącą nierównością społeczną – zaznaczyła  dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane