• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

83 tys. listów do Tuska ws. OFE

83 tys. listów do Tuska ws. OFE
Foto: TVN24 Foto: Tysiace listów do Tuska

83 tysiące listów do Donalda Tuska podpisanych przez przeciwników rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym zebrała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. W środę Izba złożyła je w kancelarii premiera.

Listy były zbierane w ramach akcji obronemeryture.pl. Prezes IGTE Ewa Lewicka liczy, że rząd uwzględnieni "ten zdecydowany sprzeciw głównie młodych obywateli, a także krytykę ekspertów, i zacznie brać pod uwagę inne możliwości szukania oszczędności, nie tylko w systemie emerytalnym".

Rząd zaproponował, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Chce tym ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu. Projekt ustawy w tej sprawie jest w konsultacjach międzyresortowych.

Jak tłumaczyła Lewicka, Izbie zależy również na umożliwieniu OFE inwestowania większej części aktywów w akcje. - Każde rozwiązanie, które prowadzi do poprawy efektywności jest niezbędne, tutaj rząd powinien znaleźć złoty środek - mówiła.

Uświadomić skutki

IGTE i Business Centre Club, inaugurując w połowie stycznia akcję obronemeryture.pl, podkreślali, że jej celem jest uświadomienie Polakom skutków planowanej przez rząd reformy. IGTE szacuje, że jeżeli propozycje rządu wejdą w życie, to osoba, która w tym roku rozpocznie pracę i będzie pracować przez 40 lat zarabiając średnią pensję krajową, dostanie emeryturę o 6-12 proc. niższą niż w sytuacji, gdyby został utrzymany obecny system.

W ramach kampanii, w telewizji, prasie i internecie ukazały się reklamy i spoty informacyjne, a na stronie internetowej każdy mógł podpisać list do szefa rządu przeciw zmianom w systemie emerytalnym.

Spośród 12 Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zrzeszonych w IGTE, kampanię obronemeryture.pl poparło sześć, trzy wstrzymały się od głosu, a kolejne trzy były przeciw.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane