• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

750 zł na prezenty, 750 zł na stół

750 zł na prezenty, 
750 zł na stół
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Wydamy więcej niż rok temu

Polacy wydadzą w tym roku na święta o 1,5 proc. więcej niż rok temu – wynika z badania firmy Delloitte. Co szósty ankietowany będzie świętować dostatniej niż poprzednio, a wydatki blisko połowy się nie zmienią. Natomiast najbardziej wydatki świąteczne w Europie ograniczą Irlandczycy oraz Hiszpanie.

61 proc. polskich konsumentów deklaruje, że wyda tyle samo bądź więcej niż w roku ubiegłym na zakupy świąteczne - wynika z badania firmy doradczej. Średnio każdy ankietowany zamierza wydać o 1,5 proc. więcej.

To dwa razy tyle, co we wszystkich badanych krajach naszego regionu. Średnie świąteczne wydatki w Europie Zachodniej będą natomiast niższe o 6,3 proc.

750 na prezenty, 750 na stół

Połowę z tego co w sumie wydamy na święta stanowią wydatki na prezenty.

- Wydamy około 1,5 tysiąca złotych na rodzinę, co oznacza że jest to kwota przybliżona do tego, co wydaliśmy w poprzednim roku, nawet minimalnie o 1,5 proc. wyższa – mówi w TVN CNBC Biznes Adam Chróścielewski, starszy menedżer w Dziale Audytu Deloitte, współautor badania.

W odróżnieniu od Polaków, konsumenci z Europy Zachodniej zacisną pasa. - Europejczycy średnio wydadzą około sześć procent mniej w porównaniu do poprzedniego roku. Szczególnie drastyczne cięcia będą dotyczyć gospodarstw domowych w Irlandii i Hiszpanii - dodaje Chróścielewski.

Perfumy i hipermarkety

- 1,5 tys. zł wydadzą Polacy na świąteczne zakupy
- połowę tej kwoty wydadzą na prezenty
- 61 proc. Polaków wyda tyle samo bądź więcej niż w roku ubiegłym
- ponad połowa z nas zrobi zakupy żywnościowe w hipermarketach
- kosmetyki, książki, płyty i zabawki edukacyjne to najczęściej wybierane prezenty

swieta w polsce

Co ciekawe, bariera psychologiczna związana z kryzysem wśród Polaków praktycznie nie istnieje. Jeśli już coś nas powściągnie przed szerszym otwarciem portfela, to będzie to myśl o długach, które mamy do spłacenia.

Jedna trzecia Polaków nie zamierza nawet planować budżetu na zakupy świąteczne i robić je dość spontanicznie. Dla pełnoletnich członków rodziny na prezenty wybierzemy najczęściej kosmetyki (48 proc.) i książki (38 proc.). Nastolatków obdarujemy płytami (35 proc.), a dzieci zabawkami edukacyjnymi. (38 proc.).

Jeśli chodzi zaś o świąteczny stół, to po produkty na jego zastawienie 51 proc. z nas uda się do hipermarketów i supermarketów. Najważniejszym argumentem przemawiającym za tymi miejscami jest cena. Podobnie jest w innych krajach. Rosja jest jedynym wyjątkiem, ponieważ Rosjanie robią zakupy głównie w sklepach lokalnych.

Przegląd 18 krajów

Badanie wykonano na próbie 17567 konsumentów, powyżej 18 lat, z 18 krajów (Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Rosji, a także w Republiki Południowej Afryki).

Ankieta przeprowadzona on-line od września do października 2009 r. była XII edycją badania. Polskę uwzględniono w nim po raz pierwszy.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane