• rozwiń
  • WIG20 2173.52 -0.96%
  • WIG30 2466.66 -0.94%
  • WIG 57551.98 -0.82%
  • sWIG80 11621.87 -0.05%
  • mWIG40 3708.37 -1.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:45

Dostosuj

700 mld dla banków? Jest nadzieja

Amerykański Senat przyjął zrewidowany plan pomocy zagrożonym bankructwem bankom, firmom ubezpieczeniowym i innym instytucjom finansowym. Jego łączna wartość wynosi 700 miliardów dolarów. Po decyzji Senatu muszą do dokumentu powrócić kongresmeni. Zrobią to w piątek.

Plan zaaprobowano stosunkiem głosów 74-25. Wśród popierających plan Paulsona byli obaj kandydaci do prezydentury - Republikanin John McCain i Demokrata Barack Obama.

Zaraz po głosowaniu prezydent George W. Bush w wydanym komunikacie określił plan jako niezwykle ważny dla bezpieczeństwa finansowego wszystkich Amerykanów.

Jak zaznaczył, sytuacja ekonomiczna Stanów Zjednoczonych wymaga, by także Izba

Reprezentantów opowiedziała się za pakietem. Jak dodał, wierzy, że przy przyjętych przez Senat poprawkach porozumienie w tej sprawie jest możliwe.

Po poniedziałkowej porażce

Opracowany przez sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona projekt został w poniedziałek niespodziewanie odrzucony przez Izbę Reprezentantów. Niższa izba Kongresu będzie teraz głosować nad nową wersją w piątek.

CZYTAJ o odrzuceniu planu: Światowe giełdy lecą w dół

Pat wobec planu ratunkowego dla banków to sytuacja której chcą uniknąć zarówno Demokraci, jak i Republikanie. Dlatego obaj kandydaci na urząd prezydenta zjechali do Waszyngtonu - i wzywali kongresmenów obu partii do zawieszenia broni.

- To nie jest czas na politykę. To nie jest czas na gierki partyjne. To nie moment, by myśleć o tym, kto jest winien ani rozpatrywać decyzje w kontekście następnych wyborów - mówił Demokrata Barrack Obama.

- Wzywam wszystkich w Waszyngtonie, by zjednoczyli siły niezależnie od przynależności

Wzywam wszystkich w Waszyngtonie, by zjednoczyli siły niezależnie od przynależności partyjnej, po to, by wyjść z kryzysu

John McCain

partyjnej, po to, by wyjść z kryzysu - stwierdził republikański kandydat na prezydenta USA John McCain.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jednym głosem o ratunku dla Wall Street

Plan po zmianach

Plan w wersji senackiej przewiduje zwolnienia podatkowe, które od dawna forsowali Republikanie. Dzięki nowym ulgom firmy i osoby indywidualne mają zapłacić w ciągu najbliższej dekady o prawie 150 miliardów mniej podatków.

Inna ważna zmiana którą chcą wprowadzić senatorowie, to tymczasowe podwyższenie gwarancji depozytów bankowych do 250 tysięcy dolarów na jedno konto (z obecnych 100 tysięcy dolarów).

Niecierpliwe wyczekiwanie

Większość analityków przewiduje, że obie izby nie mają wyjścia i w ciągu najbliższych dni powinny zatwierdzić ostateczną wersję planu. Część giełdowych inwestorów wierzy w optymistyczne zakończenie sporu - ale na rynkach panuje napięcie i mieszane nastroje. W środę giełda na Wall Street lekko zniżkowała.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska giełda w górę, amerykańska w dół

Na decyzję niecierpliwie oczekuje też wielu Amerykanów, którzy zalali Kongres powodzią e-maili, z których większość domagała się przyjęcia planu. Niektórzy prywatni inwestorzy, którym kończy się już cierpliwość, rozważają wycofanie się z rynku. - Wiele osób pytało mnie: Sam, czy mam teraz sprzedać wszystkie swoje akcje i wypchać pieniędzmi materac? Czy wtedy spałbym lepiej w nocy? - mówi Sam Stovall, szef strategii inwestycyjnych Standard and Poor's.

Na decyzję Kongresu czekają jednak przede wszystkim banki, które w obawie przed porażką planu i utratą płynności przestały pożyczać sobie pieniądze.

//sk,iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane