• rozwiń

7,5 mld zł kosztują nas Święta

7,5 mld zł kosztują nas Święta
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Polacy wydają więcej na świeta

Święta - czas spotkań z rodziną, obdarowywania najbliższych, tradycyjnych potraw - i... ekstra wydatków. W tym roku Polacy będą wyjątkowo rozrzutni: przed Bożym Narodzeniem wydadzą o ponad miliard złotych więcej niż przed rokiem.

Świąteczne wydatki Polaków zbadała firma TNS OBOP na zlecenie kanału telewizyjnego TVN CNBC Biznes. Jak oszacowano, w związku z Bożym Narodzeniem wydamy w sumie ponad 7,5 miliarda złotych.

Bo jeśli święta - to oczywiście prezent. Zdecydowana większość ankietowanych (87 proc.) deklaruje zamiar podarowania swoim bliskim upominków. Największy wpływ na to, czy pod choinką znajdą się prezenty, ma sytuacja materialna rodziny.

Obdarować najbliższych zamierza 94 proc. osób oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą i tylko 68 proc. tych, które oceniają ją jako złą.

Najczęściej zmienić się w św. Mikołaja zamierzają dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatkowie. Ponad 90 proc. osób z tych grup planuje kupić bliskim prezenty. Wśród nastolatków jedynie 83 proc. obdaruje bliskich, jeszcze rzadziej prezenty będą dawać osoby po sześćdziesiątce - 75 proc.

Ile wydamy na upominki?

Statystyczny Polak powyżej 15 roku życia, który planuje obdarować najbliższych w Święta Bożego Narodzenia, wyda na ten cel średnio 277 złotych. To przeciętnie o 25 zł więcej niż przed rokiem.

Najwięcej pieniędzy na świąteczne upominki zamierzają przeznaczyć osoby w wieku 40-49 lat - średnio 314 zł. Najmniej, uczniowie, studenci i rolnicy - między 100 a 150 zł.

Nie tylko worek Mikołaja

Poza wydatkami na świąteczne prezenty statystyczny Polak powyżej 15 roku życia planuje wydać na tegoroczne święta średnio 459 złotych.

Z danych TNS OBOP jasno wynika, że wysokość planowanych wydatków zależy przede wszystkim od zarobków. Respondenci, w których gospodarstwach domowych łączny dochód wynosi co najmniej 3 tys. złotych, wydadzą na organizację świąt przeciętnie 525 złotych, natomiast ci, których dochód w gospodarstwie nie przekracza 799 złotych - prawie połowe mniej, bo jedynie 227 złotych.

Poprawia nam się...

Aż co trzeci ankietowany deklaruje, że jego tegoroczne wydatki na Święta Bożego Narodzenia - nie licząc prezentów - będą wyższe niż przed rokiem. Połowa Polaków spodziewa się, że przeznaczy na ten cel mniej więcej tyle samo pieniędzy. Tylko 8 proc. respondentów stwierdziło, że ich bożonarodzeniowe wydatki będą w tym roku mniejsze niż rok temu.

Zdaniem ekonomistów to wyraźny znak, że Polacy coraz więcej zarabiają i coraz lepiej im się powodzi. - Widać na pewno, że kondycja społeczeństwa jest lepsza. Zarabiamy więcej, ale nie aż o tyle ile więcej chcemy wydać na prezenty. Tak naprawdę liczą się zatem oczekiwania na przyszłość - tłumaczy Mateusz Galica z TNS OBOP, które przeprowadziło badania na zlecenia TVN CNBC Biznes.


bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane