• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

600 ludzi traci pracę w Stalowej Woli

600 ludzi traci pracę w Stalowej Woli
Foto: TVN24 Foto: W Zakładzie Zespołów Napędowych pracę może stracić sześciuset ludzi

Do sądu w Tarnobrzegu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki "HSW- Zakład Zespołów Napędowych" w Stalowej Woli. Zatrudnienie może stracić około sześciuset osób. Decyzja sądu spodziewana jest jeszcze w tym tygodniu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości złożył zarząd firmy z powodu ogromnych długów zakładu. W przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej syndyk sprzedaje majątek zakładu i spłaca wierzycieli.

Do tego czasu spółka mogłaby prowadzić działalność produkcyjną, jednak nie wiadomo, czy sąd zgodzi się na taką formę upadłości firmy.

Zakład Zespołów Napędowych w Stalowej Woli od kilku lat ma problemy finansowe. Udziałowcami spółki są Skarb Państwa, Huta Stalowa Wola i Agencja Rozwoju Przemysłu.  Zakład produkuje łożyska, koła zębate i elementy napędowe do maszyn budowlanych.

Spółka "HSW- Zakład Zespołów Napędowych" w Stalowej Woli dostarcza podzespoły Hucie Stalowa Wola. Produkuje m.in. skrzynie biegów do ciągników gąsienicowych i ładowarek kołowych, koła zębate, tarcze sprzęgłowe i mosty napędowe. Produkty firmy mają zastosowanie w sprzęcie kolejowym, kombajnach i maszynach budowlanych. Huta ma zgromadzone zapasy tych części na kilka miesięcy.

Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa - 41,95 proc., Huta Stalowa Wola SA - 41,77 proc. i Agencja Rozwoju Przemysłu SA - 16,28 proc. Oba zakłady mają teraz przestój w produkcji i ich pracownicy są na dwutygodniowych przymusowych urlopach.

HSW- Zakład Zespołów Napędowych to kolejna już spółka, wydzielona z dawnego przedsiębiorstwa państwowego Huta Stalowa Wola, która bankrutuje. Przed niespełna dwoma laty podobny los spotkał "Zakład Zespołów Mechanicznych", zatrudniający niespełna tysiąc osób.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane