• rozwiń

50 mln zł kary dla PZU Życie

50 mln zł kary dla PZU Życie
Foto: TVN24 Foto: 50 mln zł kary dla PZU Życie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PZU Życie karę w wysokości 50 mln zł za utrudnianie korzystania z ofert jego konkurentów - poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał.

To najwyższa kara, jaką kiedykolwiek wymierzył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na wniosek dziesięciu małych przedsiębiorców urząd ukarał PZU za nadużycia dotyczące grupowych ubezpieczeń pracowniczych. - Te ubezpieczenia, które oferowało PZU Życie, zawierały takie warunki, które bardzo utrudniały zwykłym przedsiębiorcom wycofanie się z tej umowy. Po pierwsze trzeba było mieć zgodę 75 proc. osób na odstąpienie od tej umowy. A drugie, jak już pracownik pojedynczy się wycofał z takiego ubezpieczenia, to taka firma, w której właśnie ten pracownik pracował była przymuszana przez PZU Życie do opłacania przez niego składki jeszcze przez trzy miesiące, choć nie miała żadnych podstaw prawnych do egzekucji tych składek, czyli była karana za to, że pracownik się wycofał z tego ubezpieczenia - tłumaczył prezes UOKiK Marek Niechciał.

- Ta praktyka trwała kilkanaście lat; kara dotyczy starych umów - powiedział Niechciał. - Obecnie PZU Życie odstąpiło od takich warunków - dodał.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane