• rozwiń

5 mld zł "złych kredytów" w pół roku

5 mld zł "złych kredytów" w pół roku
Foto: Wikipedia (Btnmdt) Foto: Urzędnicy są zaniepokojeni gwałtownym przyrostem wartości "złych kredytów"

- Szybko rośnie kwota straconych lub spłacanych z opóźnieniem kredytów detalicznych - donosi "Puls Biznesu". W pierwszej połowie 2010 przyrost wyniósł pięć miliardów złotych.

Dane, które publikuje piątkowe wydanie gazety, pochodzą z raportu o stanie polskich banków po I półroczu 2010 roku. Oficjalnie zostanie on opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego za tydzień.

Niepokojący trend

Porównując rok do roku, wzrost kredytów utraconych wyniósł aż 40 procent, a w perspektywie 18-tu miesięcy to już skok o 90 procent. Takie tempo, według "Pulsu Biznesu", bardzo zaniepokoiło KNF

Niedobrze wygląda także stan kredytów mieszkaniowych. Na te, zagrożone, banki muszą dokonywać odpisów. W II kwartale br. wartość utworzonych w tym celu rezerw wyniosła 0,5 miliarda złotych. Oznacza to aż 70 procentowy przyrost w stosunku do I kwartału.

- Tempo psucia się kredytów jest znacznie szybsze niż wcześniej zakładano. Istotne jest, czy same banki oraz nadzór zidentyfikowały przyczynę takiej sytuacji - komentuje ujawnione dane jeden z analityków w "Pulsie Biznesu"

mk/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane