• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

400 zł za kg wołowiny, 140 zł za bilet. Ale Szwajcarzy i tak nie chcieli płacy minimalnej

Szwajcarzy przeciwko płacy minimalnej Odtwórz: Szwajcarzy przeciwko płacy minimalnej
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Pomysł umieszczenia w konstytucji zapisu o płacy minimalnej, która miesięcznie nie mogłaby być niższa niż 4 000 franków (ok. 4500 USD), wyszedł od związków zawodowych | Video: Szwajcarzy przeciwko płacy minimalnej

Głównym argumentem inicjatorów zakończonego niepowodzeniem referendum w Szwajcarii ws. minimalnego wynagrodzenia był bardzo wysoki koszt utrzymania w miastach takich, jak Genewa czy Zurych. - Kiedy rozmawiam z moimi kolegami z Niemiec i z USA, to oni sami mówią, że Szwajcaria jest najdroższym krajem, w jakim mieszkali - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Maciej Sokołowski z Instytutu Europy, Uniwersytetu w Bazylei.

Sokołowski podkreślił, że "z ostatnio porównywanych cen  - wołowina to jest 400 zł za kilogram, koszt biletu komunikacji miejskiej to ok. 12-15 zł jednorazowo, zwykły kurs pociągiem do Zurychu ok. 140 zł."

Zaznaczył, że "jeżeli spojrzymy na przekrój płac, to 10 proc. społeczeństwa szwajcarskiego, które nie osiąga tego minimalnego wynagrodzenia". - To są głównie osoby zatrudnione w gastronomii, w usługach związanych ze sprzątaniem, transport, dostawy, przeprowadzki. Prace najprostsze - powiedział ekspert.

Duże koszty

Około 77 proc. Szwajcarów wypowiedziało się w niedzielnym referendum przeciw gwarantowanej ustawą płacy minimalnej w wysokości ok. 22 franków (24,7 dolarów) za godzinę. Pomysł umieszczenia w konstytucji zapisu o płacy minimalnej, która miesięcznie nie mogłaby być niższa niż 4 tys. franków (ok. 4,5 tys. dolarów, 12 tys. zł), wyszedł od związków zawodowych. Gdyby tak się stało, Szwajcaria miałaby najwyższe gwarantowane wynagrodzenie na świecie.

Związkowcy argumentowali, że taki zapis jest konieczny ze względu na bardzo wysoki koszt utrzymania w miastach takich, jak Genewa czy Zurych. Wskazywali na znaczne koszty wynajmu mieszkania, opieki medycznej i żywności.

Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzili, że podniosłoby ono koszty produkcji i przyczyniło się do wzrostu bezrobocia. Większość nisko opłacanych osób pracuje w sektorze usług, branży hotelarskiej i gastronomicznej. W tej grupie większość stanowią kobiety.

Szwajcaria, najbogatszy kraj świata, nie ma płacy minimalnej. Średnia płaca w tym kraju wynosi 33 franki (37 USD) za godzinę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane