• rozwiń
  • WIG20 2224.85 -0.40%
  • WIG30 2524.29 -0.28%
  • WIG 58692.96 -0.10%
  • sWIG80 11619.69 +0.42%
  • mWIG40 3769.60 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:54

Dostosuj

40 proc. kobiet w radach nadzorczych. Komisarz Reding tego chce

40 proc. kobiet w radach nadzorczych. Komisarz Reding tego chce
Foto: sxc.hu Foto: To ma się zmienić

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding chce w październiku zaproponować nowe unijne prawo zmuszające spółki giełdowe w UE do zapewnienia kobietom 40 proc. miejsc w radach nadzorczych. Propozycja budzi kontrowersje; przeciw jest m.in. Catherine Ashton.

Przepisy o kwotach miałyby wejść w życie w 2020 roku, a już w 2018 roku w firmach publicznych, "tak, by dały one dobry przykład" - powiedziały PAP we wtorek źródła bliskie tej sprawie w Komisji Europejskiej. Z obowiązkowych kwot 40 proc. kobiet w radach nadzorczych - zastrzegły źródła - wyłączone będą firmy zatrudniających poniż 250 osób i z dochodem mniejszym niż 50 mln euro rocznie.

Sankcje za nierespektowanie przepisów ustaliłyby same kraje członkowskie, mając do wyboru grzywny administracyjne, wykluczenie z przetargów publicznych, zakaz dotacji czy pomocy państwa.

Kontrowersyjna propozycja

Propozycja luksemburskiej komisarz Reding, ujawniona we wtorek w "International Herald Tribune" i "Financial Times", budzi jednak ogromne kontrowersje - nie tylko wśród państw członkowskich, ale także w samej Komisji Europejskiej.

- Przeciw jest m.in. Guenther Oettinger (niemiecki komisarz ds. energii); Johannes Hahn (austriacki komisarz ds. polityki regionalnej) Connie Hedegaard (Dunka odpowiedzialna za walkę ze zmianami klimatycznymi) i Catherine Ashton (Brytyjka, szefowa dyplomacji UE) - powiedziały źródła PAP.

Przeciw jest m.in. Guenther Oettinger (niemiecki komisarz ds. energii); Johannes Hahn (austriacki komisarz ds. polityki regionalnej) Connie Hedegaard (Dunka odpowiedzialna za walkę ze zmianami klimatycznymi) i Catherine Ashton (Brytyjka, szefowa dyplomacji UE)

źródła PAP

Wśród państw UE przeciw jest m.in. Wielka Brytania i Szwecja. Natomiast w kilku państwach UE - w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii już obowiązują podobne, krajowe kwoty. Propozycja, by wejść w życie, będzie wymagać zgody kwalifikowana większością głosów.

Mało obiecujące wyniki

Reding już w marcu zapowiedziała, że zaproponuje prawo zmuszające firmy do wprowadzenia kwot. Wówczas to okazało się, że jej apele do biznesu o dobrowolne zwiększenie liczby kobiet we władzach przedsiębiorstw nie dały efektu. Firmy miały podpisywać tzw. zobowiązanie dla Europy, w którym obiecywały zastępowanie mężczyzn odchodzących z zarządów i rad nadzorczych wykwalifikowanymi kobietami. Po roku okazało się, że tylko 24 firmy podpisały deklarację.

W Polsce kobiety stanowią 11,8 proc. członków zarządów spółek giełdowych. W UE tylko jeden na siedmiu członków zarządów jest kobietą - 13,7 proc. To bardzo mały wzrost w porównaniu z 2010 roku, kiedy kobiety stanowiły 11,8 proc. Marcowy raport KE oceniał, że w tym tempie zajęłoby aż 40 lat, by kobiety zajmowały przynajmniej 40 proc. miejsc w zarządach. KE rozpoczęła w marcu publiczne konsultacje w sprawie środków prawnych, jakie mają zaradzić tej sytuacji.

Aż 75 proc. obywateli państw UE, jak wynika z sondażu Eurobarometru, popiera wprowadzenie legislacji, by zapewnić równowagę płci w zarządach firm. A 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że kary finansowe byłyby najlepszym sposobem, by wymusić odpowiednie mechanizmy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane