• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

350 osób z dnia na dzień na bruku

350 osób z dnia na dzień na bruku
Foto: TVN24 Foto: Firma Holzwerk z Pisza z dnia na dzień chce zakończyc produkcję

Firma Holzwerk z Pisza produkująca meble i drewniane wyposażenia łazienek, głównie dla Ikei, niespodziewanie zwolniła w poniedziałek 350 osób, czyli całą załogę - poinformował PAP starosta powiatowy w Piszu Andrzej Nowicki.

O zamiarze zwolnień pracowników firma Holzwerk - mimo ustawowego obowiązku - nie poinformowała urzędu pracy. - O tym, że ludzie dostają wypowiedzenia, dowiedzieliśmy się od pracowników, którzy do nas przyszli - powiedziała PAP zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu Renata Sulewska. Przyznała, że 350 nowych bezrobotnych to dla Pisza "bardzo znaczna liczba". Na koniec października bez pracy w powiecie było ponad 5,6 tys. osób, tj. ponad 28 proc. ludności zawodowo czynnej.

Jolanta Łezka-Panasiuk, współwłaścicielka firmy, odmówiła PAP rozmowy na temat zakładu.

Starosta piski powiedział, że wypowiedzenia otrzymali w poniedziałek wszyscy pracownicy firmy. - Dostali wypowiedzenia z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, ale jednocześnie w tym czasie ludzie są zwolnieni z obowiązku pracy. To znaczy, że zakład wstrzymuje produkcję.

Wszyscy byli zaskoczeni

Starosta dodał, że zwolnienia zaskoczyły władze miasta i powiatu, ponieważ nikt nie zgłaszał ani nie sygnalizował kłopotów firmy.

- Dochodziły do nas informacje o drobnych zaległościach płacowych, ale te sytuacje szybko były rozwiązywane. Gdy dziś poszedłem do tego zakładu, kierownik, który wręczał ludziom wypowiedzenia powiedział, że sam jest zaskoczony tą sytuacją - powiedział starosta Pisza.

Rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie Jacek Żerański powiedział PAP, że jeśli zwolnieni w poniedziałek pracownicy zgłoszą inspekcji wątpliwości co do trybu przeprowadzenia zwolnień, to zakład zostanie poddany kontroli.

- W zakładzie tym dokonujemy wizyt bardzo często i niestety często wystawialiśmy mandaty np. za nieterminowe dokonywanie wypłat. W tym roku skierowaliśmy też zawiadomienie do prokuratury, dotyczące uporczywego naruszania praw pracowniczych - powiedział Żerański.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane