• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

300 mln zł na polską nową broń

300 mln zł na polską nową broń
Foto: Bumar Foto: Anders, propozycja nowego polskiego pojazdu pancernego

W ciągu trzech najbliższych lat państwo wesprze koncern Bumar 300 milionami złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na badania, rozwój i wdrożenie nowego uzbrojenia. Zastrzyk pieniędzy może pomóc Bumarowi oderwać się od starych poradzieckich technologii.

Jak pisze "Rzeczpospolita", pieniądze zaczną trafiać do Bumaru jeszcze w tym roku. Do końca grudnia ma to być 90 milionów złotych.

Nowa generacja

Warunkiem otrzymania pieniędzy było zagwarantowanie, że sfinansowane z nich badania muszą zakończyć się wdrożeniem nowych modeli uzbrojenia - pisze "Rz".

Na liście priorytetów według gazety ma być precyzyjna amunicja artyleryjska kalibru 155 milimetrów, nowoczesna armatohaubica samobieżna Krab i samobieżny moździerz Rak. Jednym z kluczowych programów rozwoju uzbrojenia prowadzonym przez Bumar jest obecnie budowa wielozadaniowej platformy bojowej Anders. W przyszłości na podstawie tego eksperymentalnego pojazdu ma powstać bojowy wóz piechoty, który mógłby zastąpić w Wojsku Polskim archaiczne BWP-1.

Za pieniądze od państwa koncern ma też według "Rz" skończyć prace nad rozwojem nowej generacji karabinów MSBS z Radomskiej Fabryki Broni. Kolejne fundusze mogą zostać przeznaczone na rewolwerowy granatnik kalibru 40 mm i nowy radar dla wojsk lotniczych, który ma zostać opracowany przez Bumar Elektronika.

mk\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane