• rozwiń

Temat: Ukraina

300 mln zł dla ukraińskich firm. Prezydent proponuje specjalny fundusz

300 mln zł dla ukraińskich firm. Prezydent proponuje specjalny fundusz Odtwórz: 300 mln zł dla ukraińskich firm. Prezydent proponuje specjalny fundusz
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prezydent ma pomysł, jak pomóc ukraińskim firmom | Video: 300 mln zł dla ukraińskich firm. Prezydent proponuje specjalny fundusz

Prezydent Bronisław Komorowski chce, by Polska przeznaczyła ponad 300 mln zł na wspieranie małych firm na Ukrainie. Powstać ma specjalny fundusz z udziałem m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego i PKO BP, który miałby inwestować w ukraińskie firmy.

O prezydenckiej inicjatywie poinformowało RMF FM. Zgromadzone pieniądze miałyby zostać przeznaczone na wzmocnienie kapitałowe małych przedsiębiorstw, które mogłyby z czasem wejść na warszawską giełdę. Inwestycje miałyby być wybrane przez analityków. W założeniach program ma trwać trzy lata i przynieść zwrot, a także wprowadzić zasady przejrzystego zarządzania firmami.

Pomysł zakłada, że w pierwszych trzech latach Polska zainwestuje w 30-50 projektów. Na każdy przeznaczonych byłoby od 250 tys. do kilku milionów dolarów. Wśród rozważanych możliwości pomocy jest też udzielanie pożyczek dla firm za pośrednictwem należącego do PKO BP Kredobanku.

Dobre doświadczenia

Minister w Kancelarii Prezydent Olgierd Dziekoński podkreślił na antenie TVN24 Biznes i Świat, że prezydent chciałby wykorzystać "doświadczenia polsko-amerykańskiego funduszu przedsiębiorczości, który na początku polskiej transformacji w skuteczny sposób pozwolił na inwestowanie w małych firmach i pozwolił na znalezienie się tych firm w gronie firm globalnych".

- Nie mówimy tutaj o pieniądzach, które będą położone na stole, tylko pieniądzach, które będą zarezerwowane tak jak jest to w funduszach. Powinny być wykorzystane w perspektywie trzech lat - powiedział prezydencki minister.

- Takie są wyniki wstępnej dyskusji, która była prowadzona przy udziale prezesów PKO BP i BGK z ministerstwem finansów. Wskazują, że byłaby możliwość - pod pewnymi warunkami - udziału tych dwóch instytucji w tego rodzaju przedsięwzięciu - ocenił Dziekoński.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane